Tag Archives: совети

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Излекувајте го дијабетес 2. во шест чекори: Едноставни, но ефикасни совети на рускиот стручњак Павел Евдокименко!

Дијабетес мелитус е комплексно ендокрино заболување. Заедно со хипергликемија, тоа е придружено со нарушување на сите видови метаболизам. Општо е прифатено дека станува збор за неизлечива болест. За да го отфрлиме ова мислење, предлагаме 6. чекори за успешно лекување на дијабетес тип 2 Иако лекарите и пациентите веруваат дека дијабетесот …

Повеќе »

(ФОТО) ЛОША КОМБИНАЦИЈА – ДОКТОР СОЛАКОВИЌ ПРЕДУПРЕДУВА: Не се проблем 4. филџани кафе дневно, но никако не го мешајте со оваа НАМИРНИЦА!

Добро познатиот босански доктор Емир Солаковиќ предупреди дека кафето треба да се пие во умерени количини и дека четири шолји на ден не претставуваат никаква опасност, но треба да се избегнува млеко. “Умереното консумирање кафе (две или три или дури четири филџани на ден, или повеќе) не претставува опасност за …

Повеќе »

Совети: КОВИД-19 и бременоста

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост. Брошурата е наменета за трудници со совети за одржување на своето здравје и превенција од овој вирус, кои се симптомите …

Повеќе »

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД СЗО: „Ако се укине оваа мерка, се заканува фатално враќање на корона вирусот!“

Треба да се воведат превентивни мерки на работното место, во училиштата и на други посетени места… Предвременото прекинување на ограничените мерки за движење, воведени за спречување на ширењето на новиот коронавирус, може да предизвика „фатално враќање“ на пандемијата, предупреди директорот на Светската здравствена организација (СЗО). „Знам дека некои земји веќе …

Повеќе »

Совет за секој знак во хороскопот како да ја смири нервозата и напнатоста за време на пандемијата

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Секому во ова време на заробеништво добро би му дошол совет како да се справи со стресот во четири ѕида.Ви даваме по еден за секој знак. Знаците на зодијакот …

Повеќе »

КОРИСНИ СОВЕТИ – Доктор Хилари: Корона вирусот не ви може ништо ако се придржувате до овие 8. клучни работи!

Самоизолацијата не е доволна, овие чекори мора да се следат со цел да се зачува здравјето и да се излезе како победник што е можно поскоро од оваа криза Престојот дома е првиот чекор во заштитата и можеби најважниот. Сепак, тоа не е доволно. Постојат истражувања кои велат дека е …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕЃУ НАЈГЛЕДАНИТЕ СОДРЖИНИ – „Pandemic“: Документарец на Нетфликс кој ја опишува пандемијата

Серијалот на гледачите им нуди корисни совети Меѓу најгледаната содржина на Нетфликс деновиве е документарната серија „Pandemic: How to Prevent an Outbreak“ (Пандемија: Како да се спречи појава на избувнувањето). Оваа серија не е едно од најпродуктивните достигнувања на американскиот сервис за стриминг, но го привлекува вниманието на публиката заради …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Корисни факти и совети за коронавирусот!

Го следевме од далеку додека во Кина се бореа со него, а сега коронавирусот е дел и од нашето секојдневие… Новата состојба на секој свесен граѓанин му донесе и многу прашања… Во следното видео ќе видите неколку корисни факти и совети поврзани со Ковид-19… Во следното видео ќе видите неколку …

Повеќе »

(ФОТО) Совети од семејство во Скопје кое прележало коронавирус:„Ограничете ги контактите и придржувајте се до препораките!“

Семејство од Скопје е еден од оние примери кога случајно се добива коронавирусот од контакти за кои и не сме свесни дека можат да бидат причина за заболување… Поради сето тоа што го преживеале тие на својата страна на Фејсбук го споделија своето искуство… „Сега кога сме подобри би сакала …

Повеќе »