Tag Archives: состојба

Потврден 21. нов случај на Ковид-19: Во Македонија има вкупно 1.442 дијагностицирани, оздравени се 38. пациенти

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 38 оздравени пациенти во: Скопје-19, Тетово-3, Струга-9, Битола-4 и Гостивар-3. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина  пациент од Скопје на 50 години, хоспитализиран на 6 април, а пациентот 17 дена бил на механичка вентилација. На клиниката …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВИРУС: Расте бројот на заболени но и опоравени…

Во однос на претходниот ден во светот се опоравени 21.000 лица, според сајтот worldometers… * Во светот со корона вирус се заразени 3.138.886 * Опоравени се 943.480 лица * Починале 217.963 луѓе * Соединетите Американски држави имаат 1.035.765 пријавени случаи на корона * Шпанија има најмногу заразени во Европа – …

Повеќе »

(ФОТО) ИСКРЕНА ИСПОВЕД НА СРПСКА МАНЕКЕНКА КОЈА КОРОНА ВИРУСОТ ЈА ЗАТЕКНАЛ ВО ИНДИЈА: „Нема доволно храна, се чувствуваме како заробеници а по улиците шетаат тигри!“

Тања Дукиќ, српска манекенка и фото модел, немала поим дека нејзиното патување во Индија ќе се претвори во сценарио за хорор филм! После извесно време на западниот брег на Индија, во Гоа, Тања се вратила во Мумбаи, ја дочекала тешка состојба. Комплетна блокада на градот, забрана за излегување на улиците, …

Повеќе »

Откако земјата се одлучила за либерален пристап на пандемијата – Шведски епидемиолог признал: До 1. мај четвртина од населението ќе биде заразено!

Стапката на смртност не се зголемува, рекол Тегел „Признавам, имаме доста голем број на смртни случаи од коронавирус“,им рекол шведскиот епидемиолог Андерс Тегел на колегите во Европа, Израел и САД во он-лајн дебатата во Кембриџ дебатното друштво за различни модели на заштита на граѓаните за време на пандемијата. Тој презентирал …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВИРУС – Во Америка починале повеќе од 50.000 луѓе

Во светот се опоравиле 745.905 лица. На светско ниво забележани се 2.741.244 случаи на корона вирус, а починале 192.339, според податоците на статистичкиот портал Woldometers. Се опоравиле 745.905 лица. Во САД има најмногу заразени – 891.650 (починале 50.415) Шпанија – 213.024 заразени, додека 22.157 ги загубиле животите. Италија – 189.973 …

Повеќе »

Ангела Меркел за корона вирусот: Не сме во финална фаза на пандемијата туку сеуште сме на почеток!

„Германија се уште е на почетокот на пандемијата на вирусот Ковид-19 и ќе мора да живееме со него некое време“, изјавила денеска германската канцеларка Ангела Меркел. “Ние не сме во завршна фаза на пандемијата, туку на почетокот. Го придобивме времето и ќе го искористиме за зајакнување на германскиот здравствен систем”, …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА СО КОРОНА ВИРУС – Заразени 2,6 милиони луѓе – успешно се опоравиле повеќе од 700.000

Во Америка бројот на смртни случаи се приближува кон 50. илјади, додека во светот се опоравиле 722.055 лица Во целиот свет, во 215. територии, се заразиле 2.646.245 лица, а починале 194.688, се податоците од статистичкиот портал Woldometers. Во Соединетите Американски Држави има најмногу заразени – 856.829 (48.050 починати). Потоа следат …

Повеќе »

Потврдени се 7. нови случаи на Ковид 19: Во Македонија има 1.231 дијагностицирани случаи, оздравени се 24. пациенти

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 излекувани пациенти кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти се евидентирани во: Скопје – 4, Дебар – 4, Струмица – 1, Куманово – 1, Штип – 3, Прилеп – 3, Кочани – 5 и Тетово – 3. …

Повеќе »

Морбидна статистика на епидемијата која владее со светот: Од корона вирусот починале повеќе од 170.000 луѓе – ова се најголемите жаришта!

Вирусот корона се прошири на најмалку 215 земји и територии во светот а е регистриран и на два меѓународни крузери… Повеќе од 170.000 луѓе починале од псоледиците на вирусот корона во светот, што е точно 170.949, со најмногу, дури 42.969 жртви во САД, според најновите податоци на „Worldometers“. САД имаат …

Повеќе »