Tag Archives: состојба

Македонија и корона вирусот: 10. новозаразени!

Во изминатите 24. часа во нашата земја се регистрирани 10. нови случаи на коронавирус, извршени се 189 тестирања. Министерот за здравство Вено Филипче на денешната прес-конференција ги соопшти најновите дневни информации за состојбата со Ковид-19 во земјата. Новите случаи се регистрани во Скопје (6), Куманово-2 и во Прилеп и Велес …

Повеќе »

БОРБА СО КОРОНА ВО СВЕТОТ: Значително зголемување на бројот на заразени во Германија

* Бројот на пациенти со коронавирус во светот надмина 4,256,000 * 1.527.568 заразени успешно закрепнати, додека повеќе од 287,000 луѓе ја загубија битката со короната * Најголемото жариште остануваат Соединетите држави со повеќе од 1.385.000 заразени, и повеќе од 81. 000 луѓе починати * Меѓу најголемите жаришта се Шпанија, Велика …

Повеќе »

(ФОТО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА: Заразени повеќе од 4. милиони луѓе, САД најзагрозени со скоро 1,4 милиони болни

* 4.014.401 луѓе се заразени со коронавирус, а 276.238 лица починале; * 1.387.119 луѓе се опоравиле од вирусот; * Во Соединетите држави, 1.322.161 луѓе се разболеле и 78.616 починале; * Во Шпанија се заразени 260.117 лица, а 26.299 починале; * Во Италија, заразени се 217.125 лица, а 30.201 луѓе починале; …

Повеќе »

БОРБАТА СО КОРОНА УШТЕ ТРАЕ: Бројот на заразени е скоро 4. милиони, најмалку 90.000 медицински работници!

* Повеќе од 3.820.656 лица се заразени со коронавирусот а повеќе од 1.303.097 се опоравиле * За жал, 265.062 заразени го загубија животот * Најкритично е сè уште во Соединетите Држави, каде заразени се повеќе од 1.263.1183 лица, а бројот на загинати се искачи на повеќе од 74.807 * По …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Заразени поовеќе од 3,6 милиони лица, до сега од вирусот се опоравиле 1.200.317 пациенти

* Со коронавирус се заразени 3.646.255 луѓе, а 252.420 починале; * 1.2.200.317 луѓе се опоравиле од корона; * 1.212.900 луѓе се разболеле во САД а 69.921 починале; * Во Шпанија се заразени 248.301 луѓе и 25.428 лица починале; * Во Италија се заразени 211.938 луѓе, а 29.079 починале; * 190.584 …

Повеќе »

Корона вирус во Македонија: Кривата на излекувани пациенти стрмо расте додека бројот на активни случаеви има одличен пад

Министерството за здравство информира дека согласно последните трендови во однос на заболените и излекуваните од коронавирус бројките се исклучително охрабрувачки. Кривата на излекувани пациенти стрмо расте додека бројот на активни случаеви има одличен пад. Денешните податоци покажуваат дека имаме само 5 нови случаи од вкупно 249 тестирања што претставува стапка …

Повеќе »

Потврдени се 29. нови случаи на Ковид-19, оздравени се 69. лица: Вкупната бројка на дијагностицирани е 1.494

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравени пациенти во: Скопје-18, Куманово-36, Дебар-1, Штип-1, Велес-10, Гевгелија -1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациентка на возраст од 55 години лекувана на клиниката од 24 април и 87 годишен …

Повеќе »

Оздравени се 111 пациенти, потврдени се 23 нови случаи на ковид 19: Вкупната бројка на дијагностицирани 1.465

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти во: Скопје-13, Куманово-74, Штип-1, Прилеп-18, Битола-1, Охрид-1, Крива Паланка-1, Пробиштип-1 и Демир Хисар -1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина  пациент од Скопје на возраст од 62 години, а во ГОБ „8 септември“ …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Заразени повеќе од 3,2 милиони луѓе – Опоравени се повеќе од еден милион

* Вкупно 3.220.902 лица се заразени со коронавирус, а 228.251 починале * 1.001.072 луѓе закрепнале од коронавирус * Во Соединетите држави, 1.064.572 лица се разболеле, а 61.669 починале * Во Шпанија се заразени 236.899 луѓе, а 24.275 починале * Во Италија се заразени 203.591 лица, а 27.682 починале * Во …

Повеќе »