Tag Archives: сос од домати

(Рецепт) НЕШТО НОВО – Подобро од пинџур и ајвар: Салата а не е само тоа!

Кога ќе завршите со подготовка на ајварот и другата зимница, започнете со подготовка на ловечката салата. Се прави од се што ви остана – пиперки, домати, модар патлиџан, со додавање моркови, кромид и лук. Подготовката е многу едноставна, а вкусот уникатен – нешто помеѓу ајвар, лутеница и пинџур. Состојки: 1 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Лазања од тиган: Готова за 30. минути!

Нашиот предлог за утрешниот брз ручек е лазања од тиган… Состојки за 4 лица: 250 грама свежи тестенини за лазања; 600 мл сос од домати; 300 грама моцарела или друго сирење; 25 грама рендано сирење (пармезан); 1 чешне лук, малку маслиново масло, малку сол, босилек, бибер. Подготовка: Истурете малку маслиново …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во калап за мафини ставила шпагети: Од крајниот резултат веднаш ќе огладнете!

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожуваат и’ децата и возрасните… Доколку ви здодеале класичните шпагети со ќофтиња, или вашите деца не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Подготовка: сварете шпагети, исцедете ги и’ полијте со маслиново масло, да не се залепат.На …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во калап за мафини ставила шпагети: Од крајниот резултат веднаш ќе огладнете!

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожуваат и децата и возрасните… Доколку ви здодеале класичните шпагети со ќофтиња, или вашите деца не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Подготовка: сварете шпагети, исцедете ги и’ полијте со маслиново масло, да не се залепат.На …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Ќофтиња кои се топат во уста

Прекрасно, вкусно месо и други квалитетни состојки го нашле своето место во овој рецепт… Состојки: 1 кг. мелено, мешано, месо 2 големи јајца 1 филџан (од кафе) рендан прмезан 2 лажици сечкан магдонос иситнет лук сол, црн пипер 2 филџани лебни трошки 2 филџани топла вода 1 филџан маслиново масло …

Повеќе »