Tag Archives: сообраќај

(ВИДЕО) Возачот изгубил контрола над возилото, се свртел на патот и го прекинал сообраќајот

На пат во Масачусетс, камера за надзор на возила снимил необичен сообраќаен настан. Возачот што возел пред него одеднаш изгубил контрола над возилото и почнал да се ниша по патот. Возилото се свртел на пат полн со автомобили и го запре сообраќајот. За среќа, никој не е повреден. Фото: Принтскрин/YouTube/ViralHog

Повеќе »

(ВИДЕО) Заборавете на фиксните камери – вистинската закана за сообраќајните прекршители доаѓа од небото!

Полициските патроли сакаат да се „закотват“ на крајот од рамниот дел и на тој начин да ги фатат прекршителите низ радарскиот нишан, а сега им се дадени засилувања. Прекршителите на полицијата и сообраќајот играат мачка и глушец уште од современиот свет и во тој лов технологијата има сè поголемо влијание. …

Повеќе »

18. дена преживеал во австралиската пустина, јадејќи печурки и пиејќи вода од браната

Две и пол недели по исезнувањето во австралиската пустина пронајден е човек кој преживеал на печурки и вода од браната. Полицијата започна обемна потрага по Роберт Вебер, кој последен пат со своето куче бил виден, како излегува од хотел во Килкиван, Квинсленд, на 6. јануари. Властите пребарувале густи грмушки, реки, …

Повеќе »

(ФОТО) Маск: Овие тунели ќе го скратат времето на патување од 30. на 3. минути

Компанијата на Маск планира да изгради тунели под Лас Вегас, што ќе помогне да се избегнат метежот, семафорите, пешачките премини … На тој начин, тие значително ќе го забрзаат сообраќајот. Додека многу технолошки компании размислуваат за иднината на јавниот превоз во форма на летачки такси и автономни авиони кои можат …

Повеќе »

(ФОТО) Живот на островот Виг: Се искршил поради „пајак“, а кози нападнале BMW

Уште едно предупредување за тоа колку е важно да се биде фокусиран на патот. Арахнофобија или сепак негрижа? Полицијата на островот Вит неодамна објавила дека во Вутон се води истрага покрај патот поради сообраќајна несреќа. И тука нема ништо необично за нив да не објавиле што довело до несреќниот настан. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полицијата во шок: Возел мртовец за да оствари предност во сообраќајот!

Во Америка лентите за високо пополнетите возила се една од подобрите опции за доаѓање до целта. Еден возач автомобилот го наполнил со мртовец. Откако таканаречените HOV (High Occupancy Vehicle) ленти за високо пополнети возила се воведени на американските автопати, бројни возачи се обидуваат да го измамат законот и автомобилите ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) Не сообраќајна – Ние немаме човечка култура!

Срамно е тоа што се случува по скопските улици… Не е во ред да се говори дека има многу „дојденци“ бидејќи кога станува збор за сообраќајната култура неа или ја имаш или ја немаш. Се испостави дека возачите во Скопје, па и оние од ЈСП имаат се’ освен човечка култура. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Можете ли да замислите како се вози по овие патишта во Кина?

Со оглед на населеноста на Кина нормално е да се прават специјални патишта, „јазли“ кои го распоредуваат сообраќајот за да рамномерно се усмери во повеќе правци… На видеото е прикажано една од најкомплексните „интерразмени“ на сообраќај во Кина. Поточно во Гијунг, главен град на провинцијата Гизхоу во југоисточна Кина. One …

Повеќе »

(ФОТО) Иницијатива: Момче застанало среде раскрсница во Скопје за возачите да го „вклучат умот“!

Иако за да стигнеш до одредено место со автомобил во Скопје ќе ти треба повеќе време отколку пешки, граѓаните тешко се откажуваат од автомобилот, и комоцијата. Колони моторни возила „заглавени“ низ градот се секојдневна глетка, но очигледно за повеќето подобро е да се чека во ред, отколку да се вози …

Повеќе »