Tag Archives: сонце

Какво време не очекува до крајот на неделата: Сонце со мирис на есен!

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утринската температура ќе биде најниска 0, а највисоката, 9 степени, во Гвегелија. Дневната, пак, ќе се движи од 18 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје максималната дневна температурата …

Повеќе »

Утре вечер не очекува неверојатна појава: Месечината ќе стане крвава

Месечината во петок ќе стане „крваво црвена”, поради што теоретичари на заговор веруваат дека на нашата планета конечно (по којзнае кој пат) и дошол крајот. Прилично активниот „Јутјуб проповедник“ Пол Бигли вели дека „темно-црвената сенка на Месецот е можеби знак за второто доаѓање”. „Знаете, Бог ми се обрати неодамна и …

Повеќе »

Какво време ќе ни донесе оваа недела?

Последни денови од овогодинешниот јануари нема да донесат некоја значајна промена на времето. Останува претежно ведрото време, слабата магла по котлините наутро и препознатливата заматеност преку ден. „Поубавото“ време во комбинација со чистиот воздух ќе биде „резервирано“ за повисоките места. Утрата остануваат релативно студени, барем до среда. Минималната температура главно …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАСА ги снимила звуците на Сонцето!

Секој ден е со нас, не осветлува, грее, понекогаш и премногу но научниците успеале да снимат уште нешто од Сонцето. NASA снимила звуци од Сонцето, кои мора да ги слушнете фантастични се… @huskotosichNASA ги сними звуците од сонцето, мора да ги слушнете фантастични се 😮 …споделете… Posted by KAMAJ.net on …

Повеќе »

Време за крај на неделата: Сончево и ведро

Пред нас е уште еден ден кој ќе понуди претежно сончево време. Слаба магла наутро ќе има локално по котлините. Потоа претпладне во котлините се очекува онаа препознатлива заматеност, додека сосема ведро и со прозрзачна атмосфера ќе биде само на планините. Утрото ќе биде релативно студено. Минималната температура главно ќе …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов?

Температури на воздухот кои се несвојствени за овој зимски период од годината, сончево време повремено со мала до умерена локална облачност и повеќе облачност оваа сабота, но без врнежи и со услови за претпладневна магла и ниска облачност по котлините и тоа некаде до сабота, недела. Оваа е сликата за …

Повеќе »

Денес ќе биде вистински ден за уживање

Среда ќе биде вистинско метео уживање. Претежно ведро време во поголем дел од денот, слаб ветер и донекаде пријатна температура. Оние кои ќе можат да го поминат денот на некоја од нашите планини ќе имаат вистински полн погодок. Наутро ќе биде релативно студено, а минималната температура главно ќе има вредност …

Повеќе »

Голем пресврт на температурите:За што да се подготвите наредните денови

Од синоќа се чувствува продорот на значително потоплата воздушна маса која започна да продира од јужните географски широчина и која веќе од денес (вторник) во текот на денот ќе услови значителен пораст на температурите на воздухот кои на повеќе места ќе се искачат до околу 10 степени па и над …

Повеќе »

(ФОТО) Ескимите го предупредуваат светот: „Земјата е поместена, нешто опасно се случува со нашата планета…“

„Нешто опасно се случува со Земјата“  предупредуваатат Ескимите… Ако се потпреме на сето она што се има случено, и што сe’ уште се случува ширум светот во текот на изминативе неколку години, очигледно е дека бројот на природни катастрофи и елементарни непогоди е значително зголемен. Некои за тоа го обвинуваат …

Повеќе »