Tag Archives: сонце

Сонце или дожд: Какво време не очекува во наредните 5. дена?

Темните облаци и дождот ни ја нарушија сончевата опуштеност…УХМР најавува какво време не очекува во наредните 5 дена… Денес (петок) ќе биде променливо облачно и посвежо со сончеви периоди. На места ќе има локален пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат. Ќе дува умерен, а попладне …

Повеќе »

Здрава и заштитена кожа во првите сончеви денови!

Менувањето на годишните времиња го сигнализира и моментот на менување на секојдневната рутина на грижа за кожата. Со доаѓањето на летото, доаѓаат и повеќе топли денови, како и повеќе штетни сончеви зраци кои можат да ја оштетат вашата кожа ако навреме не обезбедите соодветна заштита.  Во летните денови, најголемата дилема …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов?

Утрата се ладни, преку ден топло, навечер повторно многу свежо…о овие промени се среќаваме псоелдните неколку дена, а каков ќе биде во наредните три дена… Еве што најавуваат од УХМР: Денес – Претпладне сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне облачноста ќе се зголеми. Доцна попладне и …

Повеќе »

ПОВТОРНО ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Еве што не ичекува од утре!

После дождливите денови беше најавено многу топло и спарно време, но нема да биде баш така… Од утре следува период кога во претпладневните часови ќе преовладува сончево време, а во попладневните на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат за време на викендот. …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е омилената боја на Французинките ова лето: Лесно се комбинира, прекрасно оди со исончан тен!

Лето, сонце – топлите денови и убавото време ни нудат совршена можност да ја опремиме нашата гардероба со воздушести фустани,разиграни здолништа и нежни маици или блузи. Се разбира, со боите можеме да експериментираме, повеќе од вообичаено. За да добиеме инспирација за бојата, оваа година ќе погледнеме кон Франција. Имено, француските …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА НЕ ГО ГЛЕДАТЕ СО ГОЛО ОКО: Што всушност сонцето и прави на вашата кожа!

Повеќето луѓе нанесуваат креми со запштитен фактое само ако одат на плажа. Но, уметникот Томас Леверит сакал луѓето да сфатат колку е важно да се нанесува крема со заштитен фактор секој ден кога излегуваат на сонце. Тој отишол во парк со специјална камера за да им ги покаже на луѓето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Една од најсекси жените на светот тренира во својот двор: „Треба да се подмачкаат зглобовите!“

66-годишната не дозволува годините да ја забават. Поранешната манекенка и актерка Кристин Бринкли со причина се смета за една од најсексапилните жени во светот. Таа последниве години го покажа своето тело во бикини неколку пати и тешко е да се најде личност која не е импресионирана од нејзиното мускулесто тело. …

Повеќе »

Временска прогноза до крајот на неделата!

Времето максимално не изненадува со променливоста но и ниските температури и дожд. И’, додека во овој период од годината многумина заминуваа на мини годишен одмор, сега се чини е тешко да се испланира какво време не очекува утре… Но, синоптичарите излегоа со временска прогноза до крајот на оваа недела, а …

Повеќе »

(ФОТО) На 21. јануари ќе имаме „Крвава месечина”, а потоа ќе следат три затемнувања на Сонцето

Кога Месечината е во најблиската точка во однос на Земјата, пречникот на нејзиниот диск набљудуван од Земјата е дури за 14. отсто поголем отколку кога е во најоддалечената точка… Оваа година нè очекуваат три затемнувања на Сонцето и две затемнувања на Месечината. За жал, затемнувањата на Сонцето нема да бидат …

Повеќе »