Tag Archives: сончево

Лажлива пролет: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена!

Сите и се радувавме на пролетта, но се чини дека оваа година имаме лажлива пролет. Сите метеоролошки прогнози наведуваат дека оваа пролет ќе изобилува со многу врнежи, ветер и пониски температури. Еве што најавува УХМР за наредните 5. дена Денес во утринските и претпладневните часови ќе биде променливо облачно со …

Повеќе »

Подгответе се на ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена

И ако Сонцето беше срамежливо до сега, се чини дека конечно ќе ни се насмевне со цела своја силина… Еве какво времене очекува во наредните 5. дена според УХМР: Денеска ќе биде сончево со мала до умерена, попладне повремено со значителна облачност. Во текот на ноќта ќе има локални врнежи …

Повеќе »

Викенд прогноза: Сончево со умерена облачност

Метеоролозите за овој викенд предвидуваат сончево време, но со есенски температури… Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4. до 12., а максималната ќе достигне од 19. до 25. степени. Во Скопје, …

Повеќе »

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Не очекуваат три дена пекол – од недела најава за „посвежо“ време

Се чини дека празничните денови ќе ни бидат и топли и полни со изненадувања во вид на ненајавен дожд… Топло време со повремено засилен северен ветер ќе се задржи во наредните три дена. Во сабота, во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а од недела ќе …

Повеќе »

Времето денес сончево со температура до 33. степени: Попладне дожд, грмежи и ветер

Денес не очекува сончев и топол ден но само до попладне… Времето претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава …

Повеќе »

Времето наредните четири дена: Денеска облачно со локален дожд но температури од 20. до 29 степени

Денеска времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во западните делови, најавуваат од РХМЗ. Минималната температура ќе биде помеѓу 8. и 15., а максималната ќе достигне од …

Повеќе »

Уживајте во неделното сонце: Од вторник можен дожд!

Се радуваме на секој сончев зрак, и би требало да уживаме во нив бидејќи оваа пролет се чини дека е многу променлива… Метеоролозите најавуваат дека до вторник претпладне ќе се задржи стабилно, суво и топло време. Во вторник во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено …

Повеќе »

Неделна прогноза: Дожд и ветер но и сончеви периоди!

Откако ќе помине бранот на врнежи во текот на понеделник попладне и навечер, не очекува за нијанса посвежо време, но и повремени локални врнежи од дожд во текот на оваа работна недела. Наутро температурата во текот на сите денови од работната недела ќе биде позитивна, но мал исклучок се очекува …

Повеќе »

Денес „не пече“ сонце, но вечерва повторно промена: Какво време не очекува до крајот на неделата

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот во западните планински подрачја ќе има повремен слаб дожд. Утринската температура ќе се движи од четири до осум, а дневната од 12 до 19 степени. Во …

Повеќе »