Tag Archives: солун

СУПЕРХИКС со концерти во Софија и Солун

Суперхикс повторно го освојуваат регионот! Музичкиот состав најавува целовечерен соло концерт во култниот музички клуб “Строежа” на 21 септември во Софија на што следи и краток акустичен сет во “Catch A Fire shop” Софија, додека вториот настап е во Солун на 23 септември како дел од популарниот “Street Mode Festival” …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОЖДОТ ПРАВИ ХАОС ВО ГРЦИЈА: Колапс на сообраќајот, дел од Атина без електрична енергија…

Обилните дождови вчера ги поплавија улиците на градовите Атина и Солун, поради што грчките противпожарни служби добија бројни повици за помош. Во атинското предградие Неа Филаделфија, учениците ја напуштиле училницата со тоа што морале да направат „мост“ од училишните клупи за да излезат, додека сообраќајот бил запрен на прометните улици …

Повеќе »

(ВИДЕО) Призор од Солун кој ја враќа надежта за враќање во нормала

Животот во Грција се врати во нормала, покажуваат снимки од ноќниот живот на Солун. Уличниот ресторан покрај морето е полн со луѓе, кои уживаат да се забавуваат без маски. Видеото се појави на страницата „Грција Инфо“, а на него се гледа преполно кафуле покрај море и многу луѓе кои уживаат …

Повеќе »

(ФОТО) Како непрофитна бугарска организација го велича убивањето на 70.000 војници од Антантата во битката за Дојран!

Клуб “Родолюбие и отечествознание” ја опишува битката за Дојран и победата против Антантата на која и нанеле 70.000 жртви, а Бугарите имале само 500. Погледнете што Клуб “Родолюбие и отечествознание” пишува на нивната страна на Фејсбук: „На 16 септември 1918 година единиците на Антантата започнаа масовна офанзива против позицијата Дојран. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чудо во црквата „Света Петка“ во Солун: Дете со инвалидитет почнало нормално да оди!?

Од време на време се слуша за некое чудо кое се случило во некој црковен објект…Последното доаѓа од Солун… Во црквата „Света Петка“ во Солун се случило вистинско чудо откако дете кое се движело со помош на патерици започнало нормално да движи, ова чудо има неворајтни 1 милион и 400 …

Повеќе »

На Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ:Одржана свечена церемонија на дипломирање за студентите од регионот

Бројни студенти од регионот беа спроведени низ специјалната церемонија на дипломирање на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ којашто се одржа оваа сабота, на 24 ноември 2018 година во Концертната сала во Солун. Дел од овој свечен чин беа и бројни македонски студенти кои своето образование го комплетираа на …

Повеќе »

(ФОТО) “ЗА НЕД ДО” од Солун се враќа со 12 злата за Македонија

Академијата за боречки спортови и вештини “ЗА НЕД ДО” од Битола на покана на Грчката федерација за боречки вештини во периодот од 17 – 18 Ноември 2018 година учествуваше на 7-тиот Интернационален и 11-тиот Сегрчки шампионат за боречки вештини и спортови “Мигдониа” 2018-та кој се одржа во Солун. На Интернационалиот …

Повеќе »

Уште седум дена можност за пријавување за стипендиите „Борис Трајковски“

Ќе бидат доделени 20 стипендии за постдипломскистудии на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити Колеџ Остануваат уште седум дена можност за пријавување на конкурсот за доделување стипендии „Борис Трајковски“ за МБА студии на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити Колеџ. Сите заинтересирани кандидати за стекнување со стипендија за престижни студии, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вреди да се погледне: 97 годишен дедо од Солун одлично зборува на македонски – како е Македонија „стара“ само 27. години?

Фејсбук страната The Macedonian на Фејсбук, постави видео во кое главна „ѕвезда“ е 97. годишен дедо. Кој вели дека Македонија е стара 27 години – 97 годишен дедо пее и говори на македонски во Солун, Грција! Целта на видеото е дека тој, покрај тоа што е многу витален, зборува и …

Повеќе »