Tag Archives: софија

(ФОТО) Дино Имери на концерт со Софиската филхармонија ја освои публиката со симфонија бр.2 од Бернштајн

Македонскиот пијанист и композитор Дино Имери синоќа одржа концерт во Софиската филхармонија во сала „Бугарија“ во Софија, како дел од есенската сезона на Софиската филхармонија. Освен учеството на Имери како солист која ја свиреше симфонијата бр.2 од Бернштајн, под диригентската палка на Љубомир Денев – син, исто така на сцената …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торнадо во близина на Софија зафатило куќи и шума – цело село останало без домови!

Невообичаени природни појави и во Бугарија. Нова ТВ јавува дека торнадо беснеело и ги оставило без домови жителите на селото Губеш. Има урнати згради. Доцна попладне во понеделникот, стихијата се пробила низ шумата, откорнала десетици дрвја со корени, подигнала плочки и дрвени табли и ги исфрлила стотици метри. И’ станарите …

Повеќе »

(ФОТО) САМО НЕКА Е ВЕСЕЛО – Филип Божиновски со песна славел за раѓањето на ќерката: Наследничката добила прекрасно име!

На отворено, со музика, гости….Божиновски весело го прослави доаѓањето на новиот член. Македонскиот пејач Филип Божиновски и неговата сопруга Сања пред неколку дена се реализираа во улогата на родители. Имено, нивното семејство се прошири за нов член, а двојката стана родители на ќерка. View this post on Instagram Во ова …

Повеќе »

(ФОТО) „Божји очи“ – феномен кој може да се види само во Бугарија: Оваа пештера крие неверојатна историја!

Овие призори го одземаат здивот… Проодната пештера Пасаж, позната и како Божји очи, е една од главните атракции во централна Бугарија. Сместена е на 112 км од Софија во близина на селото Карлуково и е долга 262. метри. Пештерата е природно осветлена благодарение на големите влезови и пештерските отвори (погледи) …

Повеќе »

(ФОТО) Силвестер Сталоне на семејна вечера со ќерките и сопругата:„Устата си ја држам затворена и не правам бранови!“

„Фантастично е иако се е женско. Женски правила. Дури и кучињата, и тие се женки така што еден маж мора да се вклопи“, вели Сталоне. Легендарниот холивудски актер Силвестер Сталоне (72), ѕвезда на филмовите “Rocky” и “Rambo”, веќе со децении наназад важи за вистинска икона, а пред неколку дена бил …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Дино Имери, повторно, воодушевил во Софија!

Македонскиот познат и признат пиојанист имаше настап во салата „Бугарија во Софија. Настапи со Софиската филхармонија, што за него беше четврта соработак со овој реномиран оркестар. Но, соработката со маестро Најден Тодоров кај Дино Имери оставило особено голем впечаток… „Тешко е да се опише спектарот на емоции кои ги доживувам …

Повеќе »

(ФОТО) Ужива со своите “девојки“:Силвестер Сталоне на одмор во Франција!

Освен тоа што е многу успешен во својата работа, има прекрасно семејство со кое на јахтата ужива во летните радости. Од 1997. година е во брак со поранешниот модел Џенифер Флавин со која има три ќерки Captain of the boat @officialslystallone enjoying his family vacation in France, following his 72nd …

Повеќе »

(ФОТО) Елена Велевска,пред бројните обврски, на заслужен семеен одмор!

Нашата популарна пејачка, Елена Велевска, го користи секој момент да биде со своите деца па по завршувањето на училишната година своите три ангели ги однесе на заслужен одмор… Малку дружење пред нејзините бројни обврски, што секоја година ги носи летото,не е на одмет, па ни откри како таа со Софија, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најпопуларниот робот на светот го прашале дали сака луѓе, одговорот што го добиле не го очекувале

BUSINESS INSIDER направил интервју со најпопуларниот робот на светот, Софија, која неодамна станала државјанка на Судиска Арбија, станувајќи така прв робот граѓанин на земјата. Софија е дело на компанијата „Hanson Robotics” од Хонг Конг, а нејзините творци велат дека нејзина цел е да учи, да се развив и со тек …

Повеќе »