Tag Archives: сочно

(ВИДЕО) Најсочен колач од чоколадо кој се подготвува многу брзо!

Бидејќи обожавам колачи од чоколадо, често ги правам а овој рецепт го споделувам со вас затоа што моментално ми е омилен чоколаден колач. Сочно, меко и многу вкусно и се издвојува вкусот на чоколадото. Прекрасен, а сепак многу едноставен чоколаден колач, кој изгледа како торта, ќе ги воодушеви сите љубители …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач за секој ден: Сочен чоко десерт

Вкусно, едноставно и сочно. Потребно е: 2 јајца 120 гр брашно 1 прашок за пециво 3 лажици какао 200 гр кисело млеко 1 лажичка цимет 1 ќесичка инстант кафе по желба разматено во 50 мл вода 100-150 гр шеќер (во овој рецепт има 50 гр) 50 мл маслиново масло 50 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Залиен гриз колач како трилече со сочен бисквит

Потребно е: Бисквит: 3 јајца 60 г шеќер 60 мл масло 60 мл млеко 50 г гриз 40 г брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 – 2 кесички ванилин шеќер Се убаво се мати и се пече во правоаголна тава на 180 степени, околу 30. минути. Продолжува на следната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Едноставен и брз ручек

Доколку имате искористете го останатото тесто и филувајте со вашите омилени состојки… Ќе добиете сочна, богато со вкусови и мириси брза пита-пица… Не е потребна прецизност, не можете да згрешите… Состојки: универзално тесто (рецептот можете да го најдете на следниот ЛИНК 350 г мелено месо 1 главичка кромид 250 г …

Повеќе »

(Рецепт) Чоколадни браунси по рецепт на Џејми Оливер: Посовршени, помеки и посочни не сте пробале!

Овој мек колач според рецептот на познатиот готвач ќе го воодушеви вашето непце… Состојки: 200 грама квалитетно темно чоколадо (70 проценти) 250 грама путер 75 грама суви цреши или друго овошје 50 грама сецкани ореви по желба 80 гр какао во прав 65 грама брашно 1 лажичка прашок за пециво …

Повеќе »

(Рецепт) Колач со кокос со глазура од чоколадо: Сочен и мек десерт што се топи во уста!

Бисквитот е мек, а филот е вкусен Состојки за бисквит: 2 јајца малку сол 7 лажици шеќер 100 мл масло 200 мл млеко 200 грама брашно 1 кесичка прашок за пециво 2 лажици какао Состојки за фил: 1 литар млеко 7 лажици гриз 5 лажици шеќер 2 вкесички ванилин шеќер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач од кокос за кој не ви треба рерна

Ако сакате да го изненадите вашето семејство со знекој десерт тогаш подгответе ги овие колачиња. Состојки за подлогата: 300 гр мелени бисквити 200 гр рендано чоколадо за готвење 100 мл млеко Состојки за полнење: 500 мл млеко, 1 ванила 80 гр гриз 50 гр кристал шеќер 200 гр кокосово брашно …

Повеќе »

(ФОТО) Гриз колач

Потребно е: Кора: 7 белки 5 жолчки 10 лажици шеќер 6 лажици вода 3 лажици какао 7 лажици брашно Фил: 500 мл. млеко 200 г. гриз 2 жолчки 250 г. маргарин 250 г. шеќер во прав 4 кесички ванилин шеќер Глазура: 100 г. чоколадо (црно) 100 г. маргарин или путер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Набрана пита: Најдобра гибаница со сирење!

Еве како најдобро да подготвите набрана пита од готови кори Потребно е: 1/2 кг потенка кора 200 гр сирење 3 јајца 100 мл млеко 200 мл. јогурт 50 мл масло 2 лажици павлака 1/2 прашок за пециво Подготовка: Здробете го сирењето, додајте јогурт, млеко, павлака, масло, прашок за пециво и …

Повеќе »