Tag Archives: снег

На Балканот на повидок зимски удар!

Влегуваме во еден период со многу нестабилно време кога често се помешуваат сонцето, облаците и дождот што значи во следните два дена ќе имаме претежно стабилно и суво време како и релативно топло а од викендот нова промена и врнежи а на почетокот од следната недела и студен воздух од …

Повеќе »

Времето во наредните денови: Од понеделник, во Македонија, се очекува снег !

По невремето кое овие денови го погоди Балканскиот Полуостров на самиот почеток од следната недела се очекува да бидеме погодени од Сибирски бран и врнежи од снег не само на повисоките места туку дури и на некои пониски места а се очекува и формирање на значителна снежна покривка на високите …

Повеќе »

Каква зима не очекува: Ладна и сува или со многу снег?

Најавата за промена на времето во недела (22.октомври), односно намалување на температурите придонесе за редовните прашања каква зима не очекува: ладна и сува или со многу снег? Ако може да им се верува на долгорочните прогнози, тогаш оваа зима нема да видиме некој голем студ. Неколкумесечните прогнози велат дека до …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија под снежна покривка – снег како среде зима…

Утрово вистинска снежна идила на Попова Шапка. Се забели познатиот скијачки центар.Од фотографиите можете да видите дека има десетина сантиметри снег…вистинска зимска снежна идила на почетокот на октомври… Впрочем се’ се случува како што најавија метеоролозите – снег на повисоките планини…

Повеќе »

Викендов не очекува невообичено студен бран: Снежна покривка и до 30. сантиметри

Подгответе се за вистински зимски темпертури…и снег… Утре (06.10.2017) времето во државава ќе биде сончево и топло преку денот со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец кој повремено на некои места ќе се засилува по интензитет. Навечер ќе започне да дува засилен ветер од северен …

Повеќе »

Времето денес: Нестабилно со врнежи а во делови од Македонија можен снег

Нестабилното време се задржува и денес па така времето во нашата држава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди но и со повремени локални врнежи од дожд со слаб до умерен, понекаде и со умерен интензитет а ќе има услови и за ретки грмежи,а во повисоките планински предели и снег. …

Повеќе »

Првиот снег ги побеле високите планинските врвови во Македонија

Мала снежна прекривка, иако сеуште календарски е лето, има во планинските предели каде надморската висина е над 2500 метри, пренесува SkiMacedonia. Со последното заладување, врнежите од дожд биле заменети со малку снег, и тоа во региони на Пелистер, Кораб и Шар Планина.

Повеќе »