Tag Archives: смути

(ФОТО) 8. познати мајки кои решиле да ја изедат плацентата по породувањето

НЕКОИ тврдат дека јадењето на плацентата (постелицата) има многу придобивки за мајката, но студиите откриле дека не постојат научни докази кои го поддржуваат тоа. Покрај тоа, може да биде опасно и да го зголеми ризикот од инфекција. Сепак, некои познати мајки се решиле на тој чекор. Некои го земале во …

Повеќе »

(Рецепт) Смути со цимет кој „топи“ килограми

Општо е познато дека циметот го поттикнува метаболизмот, а во комбинација со освежителното овошје килограмите едноставно се „топат“. Состојки: 1 големо јаболко 2 чаши спанаќ 3 лажички сечкан коријандер 1 лимон 1 филџан свежо исцеден сок од портокал 2 лажички ѓумбир 1/3 од банана 1 лажичка цимет. Подготовка: Сите состојки …

Повеќе »

Намирници за кои ќе бидете ШОКИРАНИ кога ќе дознаете дека имаат повеќе ШЕЌЕР од обично чоколадо

Кога зборуваме за шеќер, најчесто во главата го поврзуваме само со слатки Но, вистината е дека шеќерот се крие насекаде – и во солени и во слатки производи, и во течна и во цврста форма. Ви откриваме во кои производи имате повеќе шеќер отколку во едно обично чоколадо. Сок од …

Повеќе »

Го регулираат холестеролот и се пијат пред СПИЕЊЕ: Овие 5 ПИЈАЛОЦИ ќе ви ги исчистат крвните садови, а ЕДЕН ќе ве изненади!

Постојат многу природни начини за регулирање на холестеролот, но кога станува збор за одредени пијалоци, најдобро е да ги пиете навечер. Ова е список на пијалоци кои се корисни кога станува збор за вашите крвни садови 1. Зелен чај. Зелениот чај содржи катехини и други антиоксидантни соединенија кои помагаат во …

Повеќе »

Нутриционистка објаснила зошто оваа намирница е се’ попопуларна како извор на протеин

Не е тајна дека грашокот е здрава храна, која многумина ја консумираат секој ден, а поради високи приноси, достапност и ниската цена производството на грашок се наметна лкако добар извор на комерцијален протеински прав. Кои се придобивките од оваа храна и како позитивно влијае на нашето тело, објасни Маг. нутр. …

Повеќе »

ГИ ЗАЈАКНУВА КОСКИТЕ, ГО СПАСУВА СРЦЕТО, ГИ ШТИТИ ОЧИТЕ: Еве зошто во исхраната никогаш не е доста спанаќ!

Спанаќот е намирница што лесно може да се примени на различни начини во кујните и од многу начини е корисна за здравјето. Богат е со витамини А, Ц и К, натриум, калциум, магнезиум, фолна киселина и железо, а покрај тоа содржи и растителни влакна важни за варењето и здравјето на …

Повеќе »

Доколку сакате да ослабнете нутриционистите препорачуваат да го ПИЕТЕ ОВА: 6. најдобри напитоци кои го ТОПАТ САЛОТО!

Доколку сакате да бидете во топ форма, покрај урамнотежена исхрана, можат да ви помогнат и овие пијалоци Ако се обидувате да изгубите тежина, покрај правилната исхрана, многу е важно и тоа што го пиете, велат нутриционистите. Хидратацијата е клучна за слабеењето, а многумина ја занемаруваат. Нутриционистите откриле кои пијалоци се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оваа реклама за овошје за Швајцарија и Велика Британија е премногу секси

Луѓето од компанијата „Swiss me“ ослучиле да направат многу сексуално сугестивна реклама за своите смути, но да не содржи сцени со луѓе во провокативни пози. Како го сторија тоа тогаш? Па, верувале или не, со помош на овошје! Во половина минута на рекламата, можеме да видиме лупење банана, ставање прсти …

Повеќе »

(ФОТО) ТРКАЛОТО НА СРЕЌАТА СЕ ВРТИ – БИЛ БЕЗДОМНИК И ЗАВИСНИК НА РАБОТ НА ЖИВОТОТ А СЕГА УЖИВА ВО ЛУКСУЗ: Немал за храна ниту за основни ПОТРЕБИ а потоа му се случило нешто СУДБОНОСНО!

  Кога денес би го погледнале овој човек не би ви паднало на памет дека пред неколку години бил бездомник и на работ на смрт. Денес е окружен со незамислив луксуз и живее живот за каков немал ниту храброст да сонува, а еве како тоа го постигнал. View this post …

Повеќе »