Tag Archives: смртност

(ФОТО) Графикон кој најдобро ќе им покаже на Балканците зошто треба да се вакцинираат

Европската комисија објави графикон кој најдобро ја покажува тезата дека повеќе вакцинирани е еднакво и на помалку умираат. Графиконот се базира на податоците од Европскиот центар за заразни болести (ECDC). Податоците се однесуваат на полнолетни граѓани, односно на сите постари од 18. години и периодот од првите 14. дена во …

Повеќе »

ЕКСПЕРТИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: Во Европа минатата недела имало два милиони нови случаи на корона – најголем број од почетокот на пандемијата!

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адана Гебрејесус рекол дека Европа останува епицентар на пандемијата Ковид 19, известувајќи за два милиони нови случаи минатата недела, најголем во регионот од почетокот на пандемијата. На брифингот во Женева во петокот, директорот на СЗО рекол дека минатата недела биле пријавени речиси 27.000 …

Повеќе »

ОБЈАВЕНИ ТОЧНИ ПОДАТОЦИ: Еве ја стапката на смртност кај вакцинираната популација во Велика Британија

Нешто повеќе од 51.000 смртни случаи поради КОВИД се регистрирани во Англија во периодот од јануари до јули 2021 година. Од тие смртни случаи, 256. биле целосно вакцинирани, а тоа биле високоризични пациенти со истовремени хронични заболувања. Вакцините не’ штитат 100. отсто, што отсекогаш било познато, а дополнително, потребни се …

Повеќе »

НОВИ ИСТРАЖУВАЊА – Коронавирусот го скратил животниот век на луѓето

Досега се пријавени повеќе од 4,7 милиони смртни случаи предизвикани од коронавирус Очекуваниот животен век е скратен со појавата на коронавирус за повеќе од шест месеци во споредба со 2019. година, во 22. од 29. земји анализирани во студијата, која ги опфати Европа и Америка. Пандемијата „Ковид-19“ го скрати животниот …

Повеќе »

Група на лекови кои значително ја намалуваат смртноста од ковид

Лековите за намалување на холестеролот можат да ја зголемат шансата за преживување ид ковид 19 и да го намалат ризикот од развој на потешка форма на болеста, покажуваат резултатите од новата студија. Анализата на над 10.000 лица примени во 140 болници во САД покажала дека статините, лековите за намалување на …

Повеќе »

Колку се ефикасни вакцините против Делта варијантата на вирусот?

Делта-вирусот на корона вирусот наскоро би можел да стане доминантен тип на корона во светот. Познато е дека оваа варијанта е позаразна, но за среќа не е посмртоносна, а прашањето што се поставува е колку се ефикасни вакцините во овој случај. Што значи ефикасноста на вакцината? Ако вакцината за ковид-19 …

Повеќе »

Дали знаете од кога жените почнале да живеат подолго од мажите? Причината е НЕВЕРОЈАТНА!

Научниците откриле дека помеѓу 1800. и 1935. година, стапката на смртност кај жените започнала драстично да опаѓа побрзо отколку кај џентлмените. Познат е фактот дека жените живеат подолго од мажите, но тоа не било секогаш така. Ново истражување открило дека разликите во очекуваниот животен век на жените и мажите започнале …

Повеќе »

Најновото истражување со лоши вести: Коронавирусот може да убие и 6. месеци по опоравувањето

Според најновото истражување објавено во научниот магазин „Nature“, лицата кои се имаат опоравено од коронавирусот имаат 60% поголем ризик од смрт и’ шест месеци откако оздравиле, во однос на луѓето кои што не се заразиле. Научниците до тие податоци дошле при пребројувањето на смртните случаи од коронавирус, кога било заклучено …

Повеќе »

СЕ’ ПОВЕЌЕ МЛАДИ УМИРААТ ОД КОРОНА: Свирепиот вирус ги зема животите на Бразилците на возраст помеѓу 20. и 29. години!

Бројот на смртни случаи поврзани со ковид 19 кај млади луѓе на возраст меѓу 20. и 29. години во Бразил скокна. за повеќе од 1.000 проценти од почетокот на годината до средината на април, покажуваат резултатите од студијата на државниот биомедицински институт „Фиокруз“ . Смртноста кај населението на возраст меѓу …

Повеќе »