Tag Archives: слетување

(ВИДЕО) МИЛИЈАРДЕРОТ И НЕГОВИОТ ТИМ УСПЕШНО СЕ ВРАТИЈА ОД ВСЕЛЕНАТА! Џеф Безос: Ова е мојот најдобар ден НА СИТЕ ВРЕМИЊА!

Американскиот милијардер Џеф Безос и уште тројца патници летаа во вселената денес со своето ракетно летало „SЊу Шепард“, а овој лет се смета за пресвртна точка кога станува збор за приватното патување во вселената. Полетале во 15. часот по средноевропско време од пустината во Западен Тексас до работ на вселената, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧЕСТИТАЛ И СИ ЏИНПИНГ: Кинеската сонда слетала на Марс

КИНЕСКО вселенско летало денес успешно слета на површината на Марс, со што Кина стана втора земја по САД што го стори тоа. Tajnven-1 го спуштил роверот на ледениот дел од Марс познат како Утопија Планитија, и станал првото кинеско вселенско летало на таканаречената Црвена планета, објави државната новинска агенција Ксинхуа. …

Повеќе »

РОВЕРОТ НА НАСА УСПЕШНО СЛЕТАЛ НА МАРС: Се спуштил на кратерот кој е наречен по општината Језеро (БИХ)

Роверот на американската вселенска агенција НАСА „Perservance“ (Упорност) успешно слетал на Марс, како дел од мисијата што треба да открие дали на таа планета некогаш имало живот. Леталото слетало автономно а при влегувањето во атмосфератапо неколку минути биле активирани падобраните. Според планот, „Perservance“ слета на кратерот именуван по општина Језеро …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВИДЕНО СЛЕТУВАЊЕ ВО КАНАДА: Авион слетал на пат полн со патници!

Пилотот на мал авион „Пипер Чироки“ слетал на автопат кај Квебек Сити, Канада, иако во моментот на атерирањето минувале значителен број автомобили, јавува канадскиот „Си-Би-Си“. Пилотот на „пипер“ повикал пожарникари во Квебек Сити и им рекол дека ќе слета на автопатот на неколку милји од локалниот аеродром. „Првиот пат видов …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Марс Инсајт“ слета на Црвената планета: Први фотографии од Марс!

InSight на Марс ќе мине 24. месеци што е приближно на една марсовска година, бележејќи сеизмички и температурни податоци за да се расветли мистеријата за настанувањето на Марс, што би можело да го разјасни и потеклото на Земјата и други цврсти планети во внатрешниот круг на Сончевиот систем. Леталото на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Драматична снимка! Возачот во шок:Погледнете како среде улица се урнал авион

Камерата поставена во полициски автомобил го забележала драматичниот момент после падот на приватен авион на пат во Клирвотер, на Флорида. Како што може да се види на видео снимката, малиот едномоторен авион летал многу ниско над патот и наеднаш се свртел на левата страна. Во тој момент го прелетал автомобилот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Топ 10. авионски итни слетувања

Секој сака кога ќе влезе во авион летот да мине што побргу и без проблеми. Но, понекогаш се случуваат непредвидени работи па пилотите се принудени да слетат под итно. Погледнете ги десетте најопасни итни слетувања:

Повеќе »

(ВИДЕО) Топ 10. авионски опасни слетувања

Влегувањето во авион ни донесува и една непознаница – каков ќе биде летот и дали ќе им проблеми при патувањето. Но, колку и да е безбеден летот, понекогаш пред пилотите се поставуваат неизводливи искушенија – да слетаат на недоволно добра писта. Погледнете ги десетте најопасни авионски слетувања:

Повеќе »

(ВИДЕО) Маки за слетување: Силен ветер го фрлал авионот на сите страни

Освен на земјата олујата предизвикала проблеми и во воздухот. Посебно тешко им било на пилотите кои морале да ги покажат сите свои вештини за да по силното невреме успешно ги приземјат авионите… Во олујата „Херварт“ која во неделата ја погодила средишна и северна Европа со удари на ветар до 180. …

Повеќе »