Tag Archives: слатко

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА НЕТОЛЕРАНЦИЈАТА НА ШЕЌЕР: Диететичар објаснил како изгледаат сите СИМПТОМИ, обрнете внимание на овие работи

Шеќерот може да предизвика воспаление во цревата, што може да предизвика симптоми како надуеност, грчеви и болки во стомакот, вели диететичарот Даниела Вентер. Ако сакате да јадете слатки, веројатно сте навикнати на чувството кое го придружува нивното консумирање. Имено, може да се работи за лошо чувство, па можеби се прашувате …

Повеќе »

Поздраво, но подеднакво вкусно: Сите замени за БЕЛИОТ ШЕЌЕР!

Белиот шеќер не е најдобриот сојузник на нашето здравје, но добрата вест е дека има многу поздрави замениОсобено во последните години, кога се чини дека проучувањето на влијанието на многу намирници врз здравјето е на својот врв, вниманието го привлекува прекумерното консумирање бел шеќер. Иако е најпопуларниот засладувач во светот, …

Повеќе »

Ова е најдобрата намирница за задоволување на потребата за слатко, тврди диететичарка

МНОГУ луѓе знаат дека и покрај вложениот труд во здрава исхрана и физичка активност, редовно се јавува желбата за нутритивно послаба намирница, најчесто слатки. Додека сме на сред работа или кога нè обзема умор, на ум ни доаѓаат слатки кои ни го подигнуваат расположението и даваат моментален излив на енергија. …

Повеќе »

Закуски и слатки за луѓе кои имаат висок шеќер во крвта

Ако имате дијабетес, пронаоѓањето на слатки задоволства со малку јаглехидрати и додаден шеќер може да биде предизвик. Во Македонија се зборува дека дури 300.000 пациенти боледуваат од дијабетес, со што сме земја со висока стапка на заболени од оваа болест. Изборот на грицки кои содржат многу влакна, протеини и масти …

Повеќе »

Ова се најдобрите нискокалорични „грицки“ со кои можете да го залажете гладот

КОГА ќе поминете низ продавница, изборот на грицки е неограничен. Речиси сè е достапно – од чипс и геврек до колачиња и слатки. Меѓутоа, доколку се грижите за линијата, треба да посегнете по нискокалорични и здрави опции кои ќе ви помогнат да ги намалите сантиметрите во струкот а кои во …

Повеќе »

Зошто толку копнееме по слатки: Постојат неколку важни причини!

Ако ви се случува често да копнеете за шеќер, истражувањата покажаа дека тоа е класична навика. Зошто толку сакаме шеќер? Хормонот што го стимулира таквото добро чувство кога конзумираме шеќер се нарекува допамин, а хормонот што го регулира нивото на шеќер во крвта се вика инсулин. Кога јадеме шеќер, инсулинот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВРЕМЕ Е ЗА НЕШТО СЛАТКО: Непечени крем триаголници со банани!

Одличен ладен десерт! Потребно е: 100 – 150 гр бисквити (по можност турски) 150 гр млечни бисквити 200 гр крем сирење 100 мл млако млеко 2 лажици шеќер во прав 3 банани 200 мл слатка павлака кесичка желатин, по желба Подготовка: Изматете го крем сирењето со шеќерот во прав и …

Повеќе »

(ВИДЕО) МЕДЕНО – Ја ставил дланката пред своето куче па се разнежнил од тоа што го направил!

СОПСТВЕНИКОТ на еден симпатичен Кокапу ја ставил дланката пред негховата глава и чека да види што ќе направи, а она што го направило кучето допрело многумина. На вирално видео што го објави на „ТикТок“ може да се види како кучето прво му дава шепа, а потоа ја става главата на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Десерт кој секогаш успева: Пита до кикирики и Орео која не се пече

Ви се јаде нешто слатко? Бидејќи годинава ќе ги нема сите оние тезги по градските плоштади каде ќе можевме да пробаме нови познати десерти, вистинско време е да ги испробате своите вештини во кујната. Да не се мачитепремногу, најдовме совршен рецепт – содржи орео бисквити и путер од кикирики и …

Повеќе »