Tag Archives: слатка павлака

Совршени кокос топчиња од само четири состојки: Колачиња кои се топат во устата!

Вкусни, сочни и омилените рафаело топчиња со само четири состојки. Ќе го обожавате овој рецепт! Потребни состојки: 100 грама кокосово брашно (плус 50 грама за валање) 300 грама бело чоколадо 150 мл слатка павлака ореви по потреба (лешник, бадем, орев) Подготовка: 1. Скршете го чоколадото на парчиња. Загрејте ја слатката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечена плазма торта со банани – брзо а вкусно!

На сите понекогаш ни недостасува некој брз а многу вкусен рецепт, посебно за десерти. Токму таков е овој за торта со мелена плазма и банани, и секако – чоколадо… Состојки: 450 гр мелена плазма 200 г мелени ореви, лешници или несолени кикирики 5 банани 4 жолчки 250 гр шеќер во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Десерт кој секогаш успева: Пита до кикирики и Орео која не се пече

Ви се јаде нешто слатко? Бидејќи годинава ќе ги нема сите оние тезги по градските плоштади каде ќе можевме да пробаме нови познати десерти, вистинско време е да ги испробате своите вештини во кујната. Да не се мачитепремногу, најдовме совршен рецепт – содржи орео бисквити и путер од кикирики и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Крем торта без печење готова за 15. минути

Кога ќе ви се пријаде нешто слатко и кремасто оваа торта е вистинскиот избор Состојки: 400 – 500 г бисквити 400 мл слатка павлака 4 – 5 лажици шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 1 – 1,5 лажици какао Глазура: 60 – 70 г чоколадо за готвење 100 – …

Повеќе »

(ФОТО) Идеален летен десерт: Мрзлив колач од само три состојки што не се пече!

Доколку барате колач што можете да го подготвите брзо и лесно, имаме идеја. Пронајдовме рецепт за мрзлив колач за кој се доволни само три состојки, па дури и не треба да ја запалите рерната. Аматерската слаткарка, Вала Абу-Еид го објави рецептот за овој вкусен десерт на Инстаграм и ги воодушеви …

Повеќе »

(ФОТО) Баисер – сладолед торта

Потребно е: 1,25 литри слатка павлака 2 ќесички шлаг фикс 200 г баисер целувки – готови 300 г млечно чоколадо 200 г крокант 5 – 6 лажици рум Подготовка: слатката павлака изматете ја со шлаг фиксот. Штом почне да се згустува е готова. Целувките издробете ги со рака, а чоколадото …

Повеќе »

(ВИДЕО) Банана крем колач: Брз летен десерт без печење!

Ќе уживате во феноменалниот вкус Состојки: 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 80 г шеќер, 6 ливчиња желатин, 300 мл слатка павлака, 4 – 5 банани, 200 – 300 г бисквити (зависи од тавата), 2 лажици мармалад од јагоди, 2 лажици вода, 80 – 100 г чоколадни трошки …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛАДОЛЕД ТОРТА ОД 5. СОСТОЈКИ која се подготвува за 10. минути!

Освежувачка и лесна торта за жешките летни денови… Состојки: 500 мл слатка павлака 400 г грчки јогурт 10 г ванилин шеќер 2 – 3 праски 150 г плазма Подготовката на оваа вкусна и лесна торта погледнете ја во видеото:

Повеќе »

(Рецепт) Домашен сладолед од чоколадо: Леден десерт кој ќе ве освои!

Омилена летна посластица па уште од чоколадо…Дали можете да замислите нешто послатко во жешките летни денови? Состојки: 5 белки 10 лажици шеќер 5 жолчки 500 мл слатка павлака 1 кесичка ванилин шеќер 300 мл млеко 200 г црно чоколадо 100 г лешници Подготовка: млекото ставете го во сад да се …

Повеќе »