Tag Archives: слабеење

(ФОТО) 6. ЗАБОЛУВАЊА КАЈ КОИ ПОМАГА ЧАЈ ОД ЦИМЕТ: Одличен за слабеење а го штити телото и од воспалувања и бактерии

Чајот од цимет помага кај дури 6. различни здравствени проблеми, а веруваме дека овој лековит зачин секој од нас го има во својата кујна… 1. Цимет е зачинот кој е најбогат со антиоксиданси. Содржи антиоксиданти од полифеноли кои ги спречуваат слободните радикали да ги оштетуваат клетките и предизвикуваат болести како …

Повеќе »

(Рецепт) ВКУСНО И МНОГУ ЕФИКАСНО – Јогурт и куркума: Комбинација која го чува мозокот, крвните садови и витата линија ако ја внесувате на вистински начин!

Истражувањата покажале дека токму оваа комбинација помогнува при согорувањето на мастите од црниот дроб… Куркумата е зачин кој често се користи во азиската кујна и има многу позитивни ефекти врз телото. Во комбинација со јогурт, полесно се „поднесува” во телото, а притоа е одлична комбинација за губење на тежината! Овој …

Повеќе »

(ФОТО) Летното освежување може да ви го подобри здравјето: Ова се неверојатните лековити својства на лубеницата!

Доколку не сте љубител на банани тогаш калиумот може да го побарате и во лубеницата. Помага во зајакнување на мускулите, го подобрува функционирањето на мозокот и нивото на електролити го враќа во рамнотежа. Исто така ќе помогне во намалување на крвниот притисок. Освен што е вистински симбол на летото, лубеницата …

Повеќе »

(ФОТО) Лекар објаснил што ги поврзува јаглехидратите со мрсните талози на стомакот: Преку правилна употреба до вита става!

„Јаглехидрати не се единствената причина за мрсни талози на стомакот, но ако премногу ги изедете, можат и тоа како да влијаат на тоа“, рекол др. Роберт Миланес за  Popsugar. „Ако јадете било каков вид на микронутриенти повеќе отколку е потребно ќе добиете на тежина. Сепак, начинот на кој јаглехидратите се …

Повеќе »

(Рецепт) Чудесен напиток: Сварете ги овие два омилени продукти и гледајте „како килограмите се топат“

Со овој напиток на брз и природен начин ќе го намалите обемот на струкот и ќе ги загубите одвишните килограми. Медот и циметот се многу хранливи продукти и волшебна комбинација за здравјето. Поволно делуваат на чистење на цревата, ги убиваат габичките и бактериите кои го успоруваат варењето, го регулираат холестеролот, …

Повеќе »

ЗДРАВСТВЕНИ ПРЕДНОСТИ – Го намалуваат ризикот од болести на срцето и помагаат при слабеење: Јајцата прават чуда за здравјето!

Јајцата на многу начини се добри за нашиот организам… Јајцата се намирници преполни со протеини, витамин Д, калциум, селен, витамин Б12 поради што имаат многу здравствени бенефити. Нутриционистите често истакнуваат дека секојдневното конзумирање на јајца прави одлични работи за здравјето. Го јакнат мозокот Станува збор за намирница која е богата …

Повеќе »

(ФОТО) Кејт ослабнала 13 кг. за 5 недели, Ким Кардашијан дури 22 кг! После породувањето сало имало на сите страни, а еве што правеле секое утро и својата фигура ја донеле до совршенство!

Проблемите со килограмите после породувањето ја мачат секоја жена, а еве како со тој проблем се соочиле светските дами. Војвотката Кејт Мидлтон после последното породување за пет недели ослабнала 13. килограми. Се придржувала до исхрана со малку јаглени хидрати. Војвотката пливала и вежбала пилатес, а после породувањето редовно и’ трчала. …

Повеќе »

(Рецепт) Овој напиток е Свето Тројство за оние кои сакаат да ја сочуваат младоста и витата линија: Ги исфрлува резервите масти од телото, отровите од цревата!

Секое утро започнете го со овој напиток и ќе видите како вашето тело се менува. Потребна е 1 лажичка чиа семе (5 г.), 300 мл вода, 1 лимон и 1 лажица мед. Подготовка: во 100 мл вода ставете го чиа семето и оставете да отстои еден час. Потоа исцедете сок …

Повеќе »

(Рецепт) Сите зборуваат за необичниот напиток кој наводно помогнува во топење на килограмите!

Освен тоа има и бројни други бенефити… Секако, за да загубите килограми не е доволно да имате доверба само во „волшебен напиток“ и да очекувате чудо. Ако ја промените исхраната и се посветите на вежбање и зголемена физичка активност резултатите бргу би требало да бидат видливи. Сепак, постои и напиток …

Повеќе »