Tag Archives: скулптура

(ВИДЕО) Бебето што спие привлекува се’ повеќе туристи!

Голема скулптура на бебе што спие е поставена во пустината Гуазхоу, северна Кина, во провинцијата Гансу. Скулптурата е долга 15. а висока девет метри. Автор на скулптурата е Донг Шубинг.   View this post on Instagram   A post shared by Artgaleri first account 🙏🎨 (@artinstic) Засега нема информации што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шок во центарот на Белград: Пред Градското собрание светнал фалус

Жичана скулптура слична на онаа што може да се види на новогодишните украси, во форма на голем фалус, блеснала околу 16. часот во центарот на Белград пред зградата на Градското собрание. Поставката е висока околу четири метри, а осветлена е со околу 1.500 златни сијалички, кои го симболизираат „луксузот и …

Повеќе »

(ФОТО) Облакодер со дупка или гигантска скулптура? Градба од 210. метри од која е тешко да се тргне погледот!

Името го добиле по конците што ги градат мускулните влакна во телото, па не е ни чудо што изгледа дека зградата „се врти“ исто како нив. Во иднина, Sarcostyle може да стане голема туристичка атракција во Њујорк – град што го посетиле дури 66. милиони домашни и странски гости во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете како славниот лондонски автобус прави склекови!

Дејвид Черни од Чешка,е автор на џиновската скулптура на славниот црвен лондонски автобус на две нивоа. Она според што оваа скулптура се прославила е фактот дека – прави склекови. Направен е во време на Олимписките игри во 2012. година, чиј домаќин беше Лондон, а денес вежба блиску до Прага. Даблдекерот …

Повеќе »