Tag Archives: скопје

(ВИДЕО) ПРИВЕДЕНА ДАДИЛКА: Откриена жената која му удира шлаканици на двегодишното детенце во игротека во Аеродром

Скопје и Македонија вчера без згрозени од случката во една игротека која беше регистрирана со надзорните камери, на која можеше да се види како млада жена тепа и малтретира мало дете… Kафе барот „Дежаву“ во Капитол мол во Скопје објави видео од една од своите безбедносни камери на кои се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Слушнете ја новата верзија на „Скопје“ во изведба на Биба Додева!

Минаа неколку месеци откако македонската поп-рок пејачка Биба Додева реши да се врати на македонската поп сцена и тоа со легендарната песна на култните „Леб и Сол“, посветена на македонската метропола – „Скопје“, а за чија „преработка’ беше одговорен Владимир Дојчиновски – Дојчин. Вчетра, на денот на ослободувањето на Скопје …

Повеќе »

Млади фудбалери од повеќе од 40 националности се натпреваруваа на меѓународен турнир во Скопје

Меѓународен фудбалски турнир на кој учествуваа младинци од нашата земја како и од Полска, Австрија, Русија и Унгарија се одржа од седми до деветти ноември на теренот на академијата „Вардар“ во Градскиот парк во Скопје. Домаќин на овој интернационален настан беше меѓународното училиште „Нова“, а тимот составен од средношколци од …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Овации за „Врба“ по синоќешната премиера во Македонска филхармонија

Синоќа, во Македонската филхармонија се случи премиерата на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. На црвениот килим продефилираа многу препознатливи ликови од политичката и јавна сцена. Националната телевизија Канал 5 со директен пренос во живо ги проследи случувањата пред проекцијата на филмот. До последно место беше исполнета салата во …

Повеќе »

(ФОТО) „Врба“ на Милчо Манчевски во кината во Скопје и низ земјата

По светската премиера на Филмскиот фестивал во Рим, филмот „Врба“, и Милчо Манчевски, мајсторот на филмот, се враќаат дома. Светските критики се уште не стивнуваат. Досега преку 20 светски медиуми напишаа позитивни рецензии за филмот. На 1. ноември е закажана премиера на филмот во Филхармонија, но она што е куриозитет …

Повеќе »

РЕАКЦИЈА – Петар Ренџов до Шилегов: „Каква е оваа интелектуална беда во Собранието на град Скопје, каква порака ни праќате на нас граѓаните?“

Ако градоначалникот Петре Шилегов мислеше дека тоа што Дино Мерлин ќе ги забавува скопјани во највеселата ноќ ќе мине без коментари и осуди се излажал… Музичарот Петар Ренџов на својот фејсбук профил револтирано реагираше на одлуката на Град Скопје и градоначалникот Петре Шилегов, за Нова година граѓаните на Скопје да …

Повеќе »

Дино Мерлин за Нова година во Скопје

Дино Мерлин ќе настапи во Скопје на новогодишната ноќ. Ова беило потврдено денес на прес-конференција во македонската престолнина, пишува avaz.ba. Градската управа на Скопје, предводена од градоначалникот Петре Шилегов, соопштил дека го избрале Дино Мерлин за главна музичка ѕвезда на најголемиот плоштад во земјата. Мерлин не настапувал скоро една година, …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) 2.000 тркачи на бул. Илинден како дел од Skopje Run 10K : Ивановски и Поп Арсова срушија 2 државни рекорди на Skopje Run 10K

Оваа е трета година по ред кога Skopje Run 10K успева во својата клучна цел, да го промовира спортот и спортувањето во Скопје и Македонија. Околу 2.000 тркачи излегоа ова прекрасно утро на бул. Илинден во Скопје. На Skopje Run 10K во машката категорија прв заврши Дарио Ивановски со 31:07 …

Повеќе »

(ФОТО) НАШЕ ТАЖНО СЕКОЈДНЕВИЕ: „Најстрашниот хорор филм што сум го видела е ова!“

Ги среќаваме по градот, ги има насекаде а Олја Стојменовска на Фејсбук споделила свое искуство од средба со семејство кое нема каде па живее под мостот кај ФОН… „Место не ме држеше да отидам кај луѓето, Ве молам споделувајте можеби ќе им излезат институциите во пресрет ако сите реагираме. Околу …

Повеќе »