Tag Archives: скопје

Скопје остана без новогодишна прослава – музичарите сами се организираа!

Градот Скопје оваа година не организира традиционален дочек на Новата година на градскиот Плоштад, но музичарите самоиницијативно одлучија да приредат новогодишна забава за граѓаните. По недостигот на официјални информации од Град Скопје како ќе се прослави новогодишната ноќ, Здружението на естрадни уметници „Естрада“ покрена иницијатива да биде организатор на новогодишната …

Повеќе »

(ФОТО) Калиопи си дојде ДОМА!

„Дојде и овој ден! Дали сум на море? Не! Дали би сакала да бидам? Да! Дали им се радувам на годиниве? Да! Дали би сакала да бидат помалку? Не! Дали сум задоволна со мојот живот? Да! Дали би сменила нешто? Не! Затоа што за сите овие години, со сите мои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Отпеаја неколку македонски песни, а сега испраќаат и поздрав на македонски: Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) едвај чекаат да дојдат во Скопје!

„Едвај чекаме да дојдеме во Скопје и заедно да ја отпееме „Море сокол пие”. Се гледаме на 11 декември во Македонска Филхармонија”, ова е пораката што на чист македонски јазик ја испраќаат членовите на Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO). Премиерната дружба со македонската публика е во рамките на јубилејната турнеја …

Повеќе »

(ФОТО) Време беше: Голем и’ солистички концерт на „Некст Тајм“ во Скопје!

На 17-ти декември во Спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје, голем солистички концерт ќе одржи македонскиот музички бренд – „Некст Тајм“.Тие ќе бидат придружувани од нивниот бенд, на чело со маестралниот композитор и музичар – Николче Мицевски, со кои ќе го презентираат нивното музичко творештво, како и материјалот од нивниот …

Повеќе »

ЦУК: Спасени се двете лица од планинскиот предел кај Алдинци, најверојатно со скршеници

Двете лица кои со квадрицикл (мопед на четири тркала) паднаа во провалија кај вила Принц на Караџица се извлечени во стабилна состојба со веројатни сршеници. ЦУК соопшти дека тие биле предадени на две екипи на Итната медицински помош кои што се упатиле кон медицинските центри во Скопје. Фото: Facebook

Повеќе »

Владимир Четкар со концерт во Скопје и есенска турнеја во САД

На 28 Октомври, Петок, Владимир Четкар после подолго време ќе се претстави пред скопската публика со свој концерт во Станица 26. Концертот ќе започне во 21:00 часот и ќе трае до 23:00 часот. Билетите во вредност од 600 МКД можат да се набават преку продажната мрежа на Купи Карти За …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA на 11. декември во Македонија – ИТАЛИЈАНКАТА која феноменално ја отпеа „Море сокол пие” на концерт во Скопје

11 декември е датумот резервиран за премиерната дружба со македонската публика и концертот на Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO). Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) е бендот, чиј вокал, неверојатната Маргерита Абита од Сицилија пред светот ја претстави магичната интерпретација на безвременскиот класик „Море сокол пие”. Начинот на кој Маргерита ја …

Повеќе »

Неповторливиот Божо Вреќо во ноември доаѓа во Скопје, картите пуштени во продажба

Лирскиот тенор со ангелски глас што преку звук ги отсликува најдлабоките емоции, Божо Вреќо, на 1 ноември од 20 часотво салата на Македонска филхармонија во Скопје, подготвува неповторливо доживување за љубителите на севдалинките. Картите се веќе пуштени во продажба. Пристап кој е навистина катарзичен, трансверзален и единствен, како што пишуваат …

Повеќе »

Во продажба билетите за хит комедијата „ЃУРОЛОГИЈА“ на Бранко Ѓуриќ- Ѓуро во Скопје

Познатиот босански актер Бранко- Ѓуриќ- Ѓуро, доаѓа во Скопје со хит комедијата „Ѓурологија“ на 13 октомври од 20 часот во Домот на АРМ. Со својот препознатлив босански шарм и долгогодишното актерско искуство, што особено се отсликува во неговите култни проекти „Топ листа надреалистa“ и „Аудиција“, Бранко Ѓуриќ Ѓуро преку „Ѓурологија“ …

Повеќе »