Tag Archives: скопје трча

(ФОТО Галерија) 2.000 тркачи на бул. Илинден како дел од Skopje Run 10K : Ивановски и Поп Арсова срушија 2 државни рекорди на Skopje Run 10K

Оваа е трета година по ред кога Skopje Run 10K успева во својата клучна цел, да го промовира спортот и спортувањето во Скопје и Македонија. Околу 2.000 тркачи излегоа ова прекрасно утро на бул. Илинден во Скопје. На Skopje Run 10K во машката категорија прв заврши Дарио Ивановски со 31:07 …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Skopje Run 10K го исполни Скопје и бул. Илинден со позитивна енергија

За само две години Skopje Run 10K успеа да го поттикне трчањето и во овој период од годината. Тоа беше очигледно и од бројот на луѓето кои се појавија на стартот на самата трка. Бројот на учесници беше дупло поголем од минатата година и 1.600 луѓе го исполнија Скопје и …

Повеќе »

Во недела на Skopje Run 10K ќе трчаат рекорден број на учесници

Пријавувањето за трчање на Skopje Run 10K е затворено, но купувањето хуманитарни километри за #СекојКилометарЗначи не е, па затоа побрзајте Минатата година започна едно ново поглавје во приказната за спорт и рекреација. Skopje Run 10K претставуваше уште една алка која ќе го поттикнува здравиот начин на живеење, но оваа година …

Повеќе »

Побрзајте! Во недела се затвора пријавувањето за трчање на Skopje Run 10K

#СекојКилометарЗначи и можноста за купување на хуманитарни километри ќе биде отворена до самата трка Тимот на Сојуз на спортови на Град Скопје заедно со СОС Детско село успеаја да направат кампања која ги поттикна сите пријавени на овогодинешната 10 километарска трка, како и оние кои сакаа да ја покажат хуманоста, …

Повеќе »

Купи километри на Skopje Run 10K за себе или за десетиците амбасадори затоа што #СекојКилометарЗначи за СОС Детско село

Трчањето во Скопје станува секојдневие, а време е хуманоста да го достигне истото ниво со #СекојКилометарЗначи Една од трките на тимот на Виз Ер Скопски маратон, Сојуз на спортови Скопје, е и Skopje Run 10K која ќе се одржи во недела, 7-ми октомври 2018, на бул. Илинден во Скопје, со …

Повеќе »

Во Скопје се трча во сите годишни времиња – Денес започнува пријавувањето за Скопје трча 10КМ

По огромниот успех на овогодинешниот Виз Ер Скопски Маратон и рекордниот број на пријавени учесници за стартната цел, денес од Сојузот на спортови на Скопје го најавија следниот тркачки предизвик. Трката која минатата година ги забележа своите почетоци, годинава ја продолжува приказна низ скопските улици. Денес, 13 јуни 2018, во …

Повеќе »