Tag Archives: скопје филм фестивал

(ФОТО) На „Скопје Филм фестивал“ осум филмови и работилници: Вечерва во „Кинотека“  на програма е „Тетовирање“!

На претпоследниот ден од 22 издание на Скопје филм фестивал, вечерва во киното Фросина и во Кинотеката ќе бидат пркажани вкупно шест филмови, а во кафе – кино Котур може да се види последниот дел од програмата на документарни филмови. Во тек е и работилницата „Умешноста на добриот пичинг: подготовка …

Повеќе »

На „Скопје Филм Фестивал“ две работилници: Средба со актерката Анастасија Евграфова

На годинешното 22. издание на Скопје филм фестивал, се одржуваат две работилници за различни аспекти на создавањето филм. Во организација на Млади активисти за промена и Женска алијанса, во соработка со Скопје филм фестивал и Денови на квир кино се одржа четириденвната работилница за правење филм што меѓу другото вклучуваше …

Повеќе »

На „Скопје Филм фестивал“ денови на Квир кино

Програмата „Денови на квир кино“ на Скопје филм фестивал е и дел од проектот Млади артивисти за промена поддржан од Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија. Ова програма е дел и од „Stiching art. 1“ и Меѓународниот квир и мигрантски филмски фестивал од Амстердам во соработка со Скопје филм …

Повеќе »

Денеска на Скопје филм фестивал три филмови од три различни програми

На програмата на Скопје филм фестивал, денеска, се филмовите од селекцијата Европски филм и од програмите Панорама на светскиот филм и Фокус на францускиот филм, ќе се прикажат во киното Фросина. Програма за 25 април: Кино Фросина ЧИСТИ СРЦА /PURE HEARTS (2017) Режија: Roberto DePaolis Улоги: Selene Caramazza, Simone Liberati,Barbora …

Повеќе »

На Скопје филм фестивал гостуваше режисерот Кристоф Режин: Денеска, работилница, премиера, дискусија

„Со задоволство ве известуваме дека на Скопје филм фестивал, синоќа, во киното ’Фросина’ беше прикажан францускиот филм ’Скришно’, забавен и меланхоличен филм за она што се случува на маргините на професионалната фудбалска индустрија“, соопштуваат од Скопје филм фествал. По проекцијата, режисерот Кристоф Режин одговараше на прашањата од публиката. Тој рече …

Повеќе »