Tag Archives: систем

Автофагија – тренд или стар рецепт за здравје?

Сезоната на одмори не е најдоброто време за броење калории, но бидејќи секогаш после летото донесувате важни одлуки, една од нив може да биде поздрав начин на живот. Ова секако подразбира правилна исхрана, бидејќи „здравјето влегува во устата“. Но, кој режим да се избере? Има толку многу совети и толку …

Повеќе »

(ФОТО) Мерцедес поради грешка повлекол повеќе од милион возила

MERCEDES-BENZ ќе повлече 1.292.258 возила поради дефект во системот за итни повици. Германскиот автомобилски гигант утврди дека, во некои од нивните возила, привремен прекин во напојувањето на модулот за комуникација предизвикан од сообраќајна несреќа може да испрати погрешна локација на возилото до базата, изјави портпаролот на компанијата за „Инсајдер“. Тој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Hyundai произвел автомобил за најмладите – Отишол во најдобри раце!

HYUNDAI одлучил да подари една навистина посебна работа. Станува збор за модел 45EV кој претставувал основа за креирање на детски автомобил. Тие го нарекуваат најмалиот електричен автомобил, но што е уште поважно, тоа ќе ги израдува најмладите пациенти во детската болница во Барселона. Ова е се’ само не обичен автомобил …

Повеќе »

НЕМА ДА ВЕ ОСТАВИ РАМНОДУШНИ – Обраќање на Јана:КОЈ Е ПООПАСЕН КАНЦЕР? Овој во телово или оној во СИСТЕМОТ со кој се соочувам?

„Ова прашање ми се наметнало многупати изминатиов период, изминативе години, а особено изминативе 8-9 месеци. После втората трансплатација на крајот на 2018-та, конзилиумот во Германија кој ме лекуваше откри дека се’ уште имам под 1% малигни клетки во организмот и препорача ИТНО да ми биде овозможена имунотерапија. Фондот за здравствено …

Повеќе »

(ФОТО) Започнува проектот „Сите сити“ – нов систем за донирање на вишокот храна

Според податоците на Државниот завод за статистика 453 илјади луѓе во земјава живеат во сиромаштија, и не можат да си ги дозволат сите оброци на ден, со месечни приходи помалку од 6.500 денари. Семејствата со три и повеќе деца се во поголем ризик. Според податоците, во 2016 година, стапката на …

Повеќе »