Tag Archives: сиромашни

(ФОТО) „Куба е сиромашна, но нашата вакцина ќе биде најдобра“

Пораката на вратата напишана со рака а светлата беа се изгаснати за да заштедат електрична енергија, сè беше лошо и застарено, освен лековите. Имено, во клиниката во Хавана, кубанските лекари применуваат, како што велат, најсовремена вакцина против коронавирус. И’ покрај лошата економска состојба и американските санкции, научниците и лекарите на …

Повеќе »

(ФОТО) РЕМЕК ДЕЛО НА БАРСЕЛОНА: 6. работи кои не сте ги знаеле за најубавиот парк во светот!

Наводно Гауди во една пригода му рекол на Гуел: „Понекогаш мислам дека двајцата сме единствените луѓе кои ја сакаат оваа архитектура…“ Паркот Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона со својата шарена керамика и лудата архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена спој на …

Повеќе »

СЕ ПРОДЛАБОЧУВААТ РАЗЛИКИТЕ – ВАКЦИНИРАНИТЕ ВО ЗЕЛЕНА ЗОНА: Борбата против ковид-19 добива нова, долго најавувана стратегија во Европската унија!

Пасошот за вакцинираните забрзано станува реалност. По долг отпор и конечен договор на самитот на лидерите на крајот на минатата недела, претседателот на ЕК, Урсула фон дер Лајен, веќе излезе со конкретни датуми. Заклучената Европа брза, затоа, според најавите на шефот на европската извршна моќ, предлогот за овој вид документи ќе …

Повеќе »

ЈА ВИКААТ ХРАНА НА СИРОМАШНИТЕ А Е НАЈДОБРА ЗА ИМУНИТЕТ: Во текот на зимата јадете ги овие 4. намирници и сите ВИРУСИ ќе ве заобиколат

За добро здравје во студените денови и на минусите што ни доаѓаат традицијата препорачува лук и кромид, рен и неопходниот херој на зимата – кисела зелка Во нашиот регион уште од античко време постои традиција на лекување со хербални лекови, меѓу кои беа предначат четири растенија кои ја нарекуваат храна …

Повеќе »

(ФОТО) ДУША ОД ЧОВЕК – Џон Бон Џови е човек со големо срце: Еве како секој ден им помага на луѓето!

Негова цел е да се прекине ланецот на сиромаштија… Џон Бон Џови е популарен пејач, глумец, политички активист и голем хуманитарец. Неодамна отворил два ресторани во кои луѓето кои се гладни, а немаат пари, можат да добијат бесплатен оброк. „Сите се добредојдени на нашата маса“ „Soul Kitchen“ е името на …

Повеќе »

СЕ’ ПОЧЕСТ ПРОБЛЕМ – Мајката дознала дека синот ги понижува сиромашните деца во школо: Поради казната која му ја одредила и честитал ЦЕЛ СВЕТ!

Таткото не се согласил со казната.Што мислите кој е во право? Една добростоечка мајка открила дека нејзиниот разгален син малтретирал и исмејувал сиромашни деца на училиште, па смислила соодветна казна за него. Сепак, таткото на момчето не се согласил со тоа, па таа му се обрати на тимот во Редит …

Повеќе »

(ФОТО) ЛЕГЕНДА – „Ако платам за лек, немаме за храна“: Поради оваа РЕЧЕНИЦА си заминал од ДРЖАВНА БОЛНИЦА, а прегледот го наплатувал 30. денари

Египет жали за Мохамед Машали, лекар кој избрал да ги лекува оние кои немаат да платат наместо да Тој 50. години, 12. часови дневно го следел неговиот пат, откажувајќи се од многу работи. Голем успех е да се стане лекар во Египет, а работата е повеќе од профитабилна. После дипломирањето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Забар патува по светот и бесплатно им поправа заби на сиромашни луѓе!

Стоматологот Фелипе Роси во 2006 година ја основал непрофитната организација „За насмевка“, со која патува низ светот и со колегите, им ги поправа забите на сиромашните. Нашето време, како и сите претходни, е полно со убави зборови, додека за делата не може да се каже. Дека меѓусебната почит и почит …

Повеќе »

СТРАШНО – ВРБУВААТ СИРОМАШНИ ЗА ДА ПРОДАВААТ ОРГАНИ: Еве колку сиротите луѓе добивале за органите – мрежата на криминалци во Бугарија „мрсно заработувала!“

Бугарските власти откриле криминална мрежа и обвиниле четворица членови на мрежата за регрутирање на сиромашни луѓе за да донираат бубрези за пари за пациенти кои чекаат трансплантација, соопштило обвинителството. Три мажи и една жена се обвинети за регрутирање донатори на органи кои потоа контактирале со пациенти кои имаат потреба од …

Повеќе »