Tag Archives: сиромашни

(ВИДЕО+ФОТО) Фармер со години анонимно ги плаќал долговите на сиромашните во аптека, што ги поттикнало и другите да го сторат истото

Ходи Чајлдрес бил фармер кој живеел од скромни пензиски заштеди во малото гратче Џералдин во американската држава Алабама. Пред околу 10 години, тој влегол во локалната аптека и ја повлекол сопственичката Брук Вокер настрана, прашувајќи ја дали има семејства во градот кои не можат да си ги дозволат своите лекови, …

Повеќе »

СТРУЧНА ПРОЦЕНКА – Хари и Меган не се „доволно богати“ за Холивуд? Тие имаат најмалку пари меѓу познатите!

Принцот Хари и Меган Маркл уште еднаш се најдоа во центарот на вниманието на медиумите, кога поранешната уредничка на „Vanity Fair“, Тина Браун ги прозвала дека не се „доволно богати“ според холивудските стандарди. Имено, откако пред повеќе од две години се откажаа од кралските титули и започнаа нов живот во …

Повеќе »

Овие хороскопски знаци веројатно ќе умрат сиромашни

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… АКО се надевате дека еден ден ќе се збогатите и дека на наследниците ќе им оставите огромни суми пари, текстот пред вас можеби ќе ви ги поремети надежите. Според …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кристина Арнаудова за почетоците на својата хуманитарна мисија: „Детето што сакавме да го посвоиме со мајка ми никогаш не стигна во Македонија“

Поп-рок пејачката Кристина Арнаудова веќе шест години се занимава со хуманитарна мисија, а преку „Проектот среќа” досега им е помогнато на многу деца од социјално загрозени семејства. Речиси една година работи и на „Проект куќа со Кристина”, емисија во која таа е автор, водител, продуцент, организатор, буквално сѐ. Вели и …

Повеќе »

(ФОТО) „Куба е сиромашна, но нашата вакцина ќе биде најдобра“

Пораката на вратата напишана со рака а светлата беа се изгаснати за да заштедат електрична енергија, сè беше лошо и застарено, освен лековите. Имено, во клиниката во Хавана, кубанските лекари применуваат, како што велат, најсовремена вакцина против коронавирус. И’ покрај лошата економска состојба и американските санкции, научниците и лекарите на …

Повеќе »

(ФОТО) РЕМЕК ДЕЛО НА БАРСЕЛОНА: 6. работи кои не сте ги знаеле за најубавиот парк во светот!

Наводно Гауди во една пригода му рекол на Гуел: „Понекогаш мислам дека двајцата сме единствените луѓе кои ја сакаат оваа архитектура…“ Паркот Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона со својата шарена керамика и лудата архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена спој на …

Повеќе »

СЕ ПРОДЛАБОЧУВААТ РАЗЛИКИТЕ – ВАКЦИНИРАНИТЕ ВО ЗЕЛЕНА ЗОНА: Борбата против ковид-19 добива нова, долго најавувана стратегија во Европската унија!

Пасошот за вакцинираните забрзано станува реалност. По долг отпор и конечен договор на самитот на лидерите на крајот на минатата недела, претседателот на ЕК, Урсула фон дер Лајен, веќе излезе со конкретни датуми. Заклучената Европа брза, затоа, според најавите на шефот на европската извршна моќ, предлогот за овој вид документи ќе …

Повеќе »

ЈА ВИКААТ ХРАНА НА СИРОМАШНИТЕ А Е НАЈДОБРА ЗА ИМУНИТЕТ: Во текот на зимата јадете ги овие 4. намирници и сите ВИРУСИ ќе ве заобиколат

За добро здравје во студените денови и на минусите што ни доаѓаат традицијата препорачува лук и кромид, рен и неопходниот херој на зимата – кисела зелка Во нашиот регион уште од античко време постои традиција на лекување со хербални лекови, меѓу кои беа предначат четири растенија кои ја нарекуваат храна …

Повеќе »

(ФОТО) ДУША ОД ЧОВЕК – Џон Бон Џови е човек со големо срце: Еве како секој ден им помага на луѓето!

Негова цел е да се прекине ланецот на сиромаштија… Џон Бон Џови е популарен пејач, глумец, политички активист и голем хуманитарец. Неодамна отворил два ресторани во кои луѓето кои се гладни, а немаат пари, можат да добијат бесплатен оброк. „Сите се добредојдени на нашата маса“ „Soul Kitchen“ е името на …

Повеќе »