Tag Archives: симптоми

Милиони луѓе живеат со состојба за која не знаат дека ја имаат: Еве кои се симптомите!

НОВО истражување покажало дека во последните 30 години, повеќе од половина од населението има висок крвен притисок, или хипертензија, што не го третираат. Високиот крвен притисок е многу чест проблем. Меѓутоа, ако не се знае за него и не се држи под контрола, може драстично да ги зголеми шансите за …

Повеќе »

Делта и делта плус сој – кој е поопасен?

Познато е дека делта сојот, откриен во Индија, е позаразен од другите регистрирани соеви досега, а што е со делта плус сојот? Делта плус, како што велат, содржи мутации на два вида делта и бета и, како што може да се види, ги инфицира дури и оние кои се целосно …

Повеќе »

(ФОТО) ОМИЛЕНАТА ТИНЕЈЏЕРСКА ГЛУМИЦА ЗАРАЗЕНА СО НОВИОТ ДЕЛТА СОЈ: Хилари Даф ги опишала симптомите – среќна што го направила ОВА пред короната!

Популарната холивудска актерка Хилари Даф е заразена со новиот делта вид од коронавирус, иако е вакцинирана. View this post on Instagram A post shared by Hilary Duff (@hilaryduff) Актерката сподели информации со своите следбеници на Инстаграм дека се заразила, и дека симптомите се страшни, но дека е благодарна и среќна …

Повеќе »

Дали симптомите на делта сојот се поинакви од останатите видови

Според епидемиолозите, делта сојот на вирусот корона, покрај тоа што е повеќе заразен, има различни симптоми од претходните соеви. Поголемиот дел од хоспитализираните за „Ковид-19“ во Соединетите држави се лица кои не се вакцинирани. Тие исто така имаат поголем ризик да развијат потешки симптоми како што се тешкотии при дишењето …

Повеќе »

Тивок убиец: Имате ли „СКРИЕН ДИЈАБЕТЕС“? 15. знаци на кои треба да внимавате!

Повеќе луѓе од било кога се изложени на ризик од дијабетес, а некои го развиваат дури и без да го знаат. Симптомите на дијабетес може да се занемарат бидејќи луѓето мислат дека се предизвикани од нешто друго или симптомите се такви што не мора да се чувствуваат лошо и дури …

Повеќе »

Ова се главни СИМПТОМИ ЗА ИСЦРПЕНОСТ ОД ТОПЛИНА: Зошто не треба да ги занемариме

Исцрпеноста од топлина предизвикува симптоми кои можат да вклучуваат засилено потење и забрзан пулс. Дали некогаш сте помислиле дека страдате од несакани ефекти од премногу топлина? Што е исцрпеност од топлина? Исцрпеноста од топлината се јавува кога телото не е во можност правилно да се излади, особено во услови на …

Повеќе »

Кои симптоми ги имаат вакцинираните кои ќе добијат ковид

Вакцинираните лица кои добиле ковид 19 имаат многу помалку вируси во организмот и обично имаат поблаги симптоми, но исто така се помалку заразни. Според експертите, вакцините против ковид 19 се многу ефикасни во спречување на појава на сериозни симптоми, но ниту една вакцина не е 100 проценти ефикасна, објаснила д-р …

Повеќе »

Пет важни работи кои треба да ги знаете за делта варијантата на коронавирусот

Кашлањето и губењето мирис се чини дека се поретки. А има главоболки, болки во грлото, течење на носот и температура… За прв пат во повеќе од една година, има трошка надеж или барем доза на претпазлив оптимизам дека вирусот ќе се повлече. Но, експертите сè уште се загрижени за појава …

Повеќе »

Симптоми на ДЕХИДРИРАНОСТ: Како да се препознае дека на вашиот организам му недостасуваат течности?

Дехидрацијата е негативен баланс на водата во организмот Дехидрираноста може да биде придружна појава на низа болести, но може да биде и независен проблем. Дехидрираноста обично се јавува во текот на летото, поради превисоките температури, а најчеста причина е загубата на вода. ЛЕСНА ДЕХИДРАЦИЈА Започнува кога телото ќе изгуби два …

Повеќе »