Tag Archives: симптоми

(ФОТО) ИТНО НА ЛЕКАР! Белграѓанин открил нов симптом на корона!

Еден граѓанин на Белград на Фејсбук го споделил своето искуство по „ковид 19“ и предупредил зошто сината боја под ноктите е алармен сигнал и дека оние кои се лекуваат дома треба веднаш да контактираат со лекар доколку забележат нешто слично. Меѓу бројните симптоми на ковид 19, од кои најчести се …

Повеќе »

(ФОТО) Непријатно но подносливо: Бев заморче на вакцината на „Модерна!“

Новинарката Ел Карди била волонтер во третата фаза од испитувањето на експерименталната вакцина за корона на компанијата Модерна, што неодамна не воодушеви со веста дека нивната вакцина е ефикасна 94,5 проценти. На крајот на краиштата, Ел ги сподели своите искуства и опиша како е да се биде дел од испитување …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – Симптомите на корона од ден во ден: Десеттиот е најопасен!

Според неодамнешното истражување спроведено од истражувачи од болницата Џонган на Универзитетот Вухан, сличен модел на симптоми е пронајден кај 140. пациенти кои биле позитивни на вирусот и била откриена приближна временска низа на симптоми. Истражувањето сугерираше дека околу 99. проценти од пациентите имале висока температура, а повеќе од половина се …

Повеќе »

Сезонски грип 2020: Дали сте под ризик?

Оваа година е преполна со изненадувања и пресврти. Одложени резервации, несигурна иднина, сомнежи и грижи. Во вакви услови, ретко кој има време да мисли на сезонскиот грип. „Не може да ми се случи на мене. Јас обично лесно го надминувам грипот. Не ме плаши обичен грип“. Сите сме слушнале или …

Повеќе »

МИЛИОНИ ЌЕ ЖИВЕАТ СО ТРАЈНИ ПОСЛЕДИЦИ: Излекуваните од корона и’ после седум недели можат да ги чувствуваат овие симптоми

Повеќе од две третини од излекуваните пациенти со корона вирус, кои биле хоспитализирани поради инфекција, имаат долготрајни симптоми и седум недели подоцна, покажува новата студија. Извештаите за таканаречениот „долг ковид“ станаа вообичаени низ целиот свет и сугерираат дека дури и ако вакцините можат да го забават ширењето на пандемијата, милиони …

Повеќе »

ДУХОВИТ (НО СЕРИОЗЕН) НАТПИС ПРЕД КАФУЛЕ ВО РИЕКА: „Ве молиме, не влегувајте ако имате некој од овие симптоми“

Епидемијата на коронавирус ги сврте животите наопаку и принуди многумина да ги променат своите правила на однесување. Еден клуб во Риека им забранил влез на луѓе со низа „симптоми“. Смешен натпис се појави пред еден бар во Риека, кој и покрај шегите, некои ќе ги натера да размислат. „Клубот на …

Повеќе »

И’ Хју Грант прележал корона: „Имав чудни симптоми!“

Познатиот британски актер Хју Грант во интервју за „The Late Show“ зборувал за неговата борба против коронавирусот, со која се сретнал на почетокот на пандемијата. Тој исто така ги открил сите необични симптоми кои се појавиле кога се заразил, а како што рекол, првиот симптом што го почувствувал е прекумерното …

Повеќе »

(ВИДЕО) 13. милиони прегледи: Заразен келнер ги покажал размерите на една последица од коронавирус

Меѓу симптомите што се појавуваат по инфекција со коронавирус е губење на чувството за мирис и вкус. Во која мерка може да се појави, на „ТикТок“ покажал 30-годишниот келнер и актерот во подем Расел Донели. Пред неколку дена, тој бил дијагностициран со ковид-19. „Единствениот симптом што го имам е губење …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Необични симптоми кај позитивните на Ковид во Србија

Сува кашлица, треска и губење на чувство за мирис и вкус ни се презентираат како главни знаци на коронавирус, меѓутоа, судејќи според искуствата што на социјалните мрежи ги споделуваат луѓето кои се позитивни во Србија, овој вирус има еден куп повеќе или помалку необични симптоми. Од почетокот на пандемијата, најчести …

Повеќе »