Tag Archives: симон трпчески

(ВИДЕО) Симон Трпчecки во „Заспиј ако можеш“: „Јас знам дека десет поколенија наназад сум Македонец!“

Македонскиот и светски познат пијанист, Симон Трпчески синоќа гостуваше во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа ТВ. Со една негова изјава Трпчевски го “забетонира” неговиот македонски идентитет. „Јас знам дека десет поколенија наназад сум Македонец. Знам дека едниот дедо ми бил заробен зошто се борел за Македонија, од другата страна …

Повеќе »

(ФОТО) ЧЕСТИТ ЈУБИЛЕЈ МАЕСТРО ТРПЧЕСКИ: 20. години кариера!Да ти се множат успесите!

Некако скромно и тивко, маестро Симон Трпчески, со објава на својот профил на Фејсбук, го одбележа 29. април, денот која ја зпаочнал професионалната кариера: „Денес, 29.04.2020 година, одбележувам 20 години од еден мој посебен момент – почеток на мојата професионална кариера, како еден од победниците во финалето на Милениумскиот светски …

Повеќе »

(ВИДЕО) Специјална „Еден на Еден – Седи си дома“ со Влатко, Симон, Тамара, Елена, Жељко…

Време е за седење дома па во тој манир и Жаре го сними најновото издание на „Еден на еден“… Симон Трпчески, Влатко Стефановски, Тамара Тодевска, Елена Ристеска, Жељко Самарџиќ од Белград и Јован Јованов од Канада се гости во новата епизода на „Еден на Еден“ наречена „Седи си дома!“. Жаре …

Повеќе »

(ВИДЕО) И’ Симон Трпчески се огласи на Инстаграм: „Да се надеваме само на убави нешта набрзо и да го победиме вирусот!“

Здраво на сите „Среда е среќен ден! За убави нешта! Да се надеваме само на убави нешта набрзо и да го победиме вирусот!“ Среда е убав ден, според македонскиот народ, за убави пораки, кога на сите нас ни треба разбирање, подршка и самосвест за да го надминеме ова моментално што …

Повеќе »

(ФОТО) Нови успеси на маестро Трпчески: Изведба на „Македонисимо“ во Јужна Кореја

Музичкиот проект „Македонисимо“ на пијанистот Симон Трпчески и пријателитe ја имаше азиската премиера со серијата од три концерти во Јужна Кореја. д Здружението за култура и уметност КултурОп велат дека приемот бил одличен, но и дека публиката од претпазливост поради коронавирусот носeла заштитни маски. „Се радуваме на реакцијата на публиката …

Повеќе »

(ВИДЕО) СРАМОТА ЗА ШТИП – Симон Трпчески морал да го прекине концертот бидејќи немало греење – „Дали градоначалникот на Штип е тука?“

„Колку професори од Музичката академија има вечерва тука, дали градоначалникот на Штип е тука, колку политичари има вечерва…или искрени вљубеници во културата се вечерва тука и покажуваат колку искрено ја сакаат културата.Сакам да им кажам дека на уметноста и културата не треба да се штеди…“, им рече меѓу другото Симон …

Повеќе »

НОВО ПРИЗНАНИЕ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ПИЈАНИСТ – „БИ-БИ-СИ Мјузик магазин“ даде максимална оценка за компакт-дискот „Сказни од Русија“ на Симон Трпчески

Престижното британско и едно од водечките светски музички списанија, „БИ БИ СИ Мјузик магазин“ во својот јануарски број,  со максималната оценка од 5 ѕвездички го оцени нajновото самостојно компакт-диск издание на нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески насловено „Сказни од Русија“ што неодамна го издаде британска етикета „ОНИКС“, информира …

Повеќе »

(ВИДЕО) НОВИ ОВАЦИИ – Симон Трпчески ја воодушеви Виена!

Македонскиот пијанист со светско реноме скоро секој месец не воодушевува или со прекрасните критики за негов настап или со интервјуа во кои истакнува дека токму во Скопје и Македонија ја црпи инспирацијата за неговата работа… Симон Трпчески имаше одличен настап во Виена што го „долови“ со видео на неговата страница …

Повеќе »

НАШ А СВЕТСКИ: Симон Трпчески, магионичарот на пијано, на Радио Франција

„’Жешко е, но не е лошо“’,вели Симон Трпчески и поминува со марамчето над челото. Македонскиот пијанист си го поставува седиштето, ги релаксира рамената, рацете, прстите. Како што занаетчиите го затвораат око за да ја прилагодат алатката така овој светски познат уметник се впушта во седмиот дел од сонатите на пијано …

Повеќе »