Tag Archives: симон трпчески

(ВИДЕО) Браво за Симон Трпчески, убаво е да се види како сите на детската Евровизија го играат македонското оро „Правото”

Макединската делегација во Ереван привлекува се повеќе внимание. На два дена пред одржување на „Јуниор Евросонг“, Симон Трпчески го привлекол уште повеќе вниманието на јавноста бидејќи заедно со Лара, Ирина и Јован го заиграл „Правото“, македонското оро (два чекора напред, еден назад)… Вклучувањето на нашиот познат пијанист во претставувањето на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Симон Трпчески воодушевен од приемот на македонскиот тим на „Јуниор Евровизија“

„Не верував дека ќе се вратам во пријателската Ерменија, само девет месеци после мојот концерт со Armenian Philharmonic Orchestra во Ереван во февруари. Почувствував чиста детска енергија од толку многу деца на Церемонијата на отворање на Јуниор Еверовизија 2022. …Нешто дека сите ние го живееме во нашето детство преку телевизијата…и …

Повеќе »

(ВИДЕО) МРТ ја промовираше „Животот е пред мене“ за Јуниор Евросонг: Уживајте во прекрасната песна и спот со Лара, Јован и Ирина!

Синоќа во вториот дневник на МРТ беше промовирана песната „My life ahead of me” (Животот е пред мене), тема со која Лара Трпческа, Јован и Ирина ќе ја претставуваат Македонија на Јуниорскиот Евросонг во Ереван. Лара, Јован и Ирина со песната „Животот е пред мене“ чиј автор е Симон Трпчевски, …

Повеќе »

(ФОТО) Триумфално враќање на Симон Трпчески во Чикаго!

Триумфален камбек во Чикаго со маестра Ксиан Џанг и поддршка и почит од музичарите на Chicago Symphony, како и многу Македонци! Малку од атмосферата за Ноќта на вештерките, прославена на чист македонски начин 🙂 На небото… до Минеаполис! Фото: Принтскрин/Facebook

Повеќе »

„МАКЕДОНИСИМО” НА СИМОН ТРПЧЕСКИ И ПРИЈАТЕЛИТЕ ПРЕТСТАВЕН ПРЕД БИТОЛСКАТА ПУБЛИКА

На голема радост на многубројната битолска публика, која синоќа го исполни Платото пред Офицерскиот дом, Симон Трпчески и пријателите, го изведоа концертот „Македонисимо”, низ кој беше претставен дел од големото богатство на македонската народна музика. Проектот од 80 минути музика, вклучува квинтет и претставува камерно видување на нашата музика, збогатувајќи …

Повеќе »

(ФОТО) Симон Трпчески го донесе „Македонисимо“ дома во струшко Збажди

Македонскиот пијанист од светски размери, Симон Трпчески македонската претпремиера на проектот „Македонисимо“ ќе ја изведе утревечер во струшкото село Збажди, родното место на неговиот татко. Покрај Трпчески, тимот на „Македонисимо“ го сочинуваат и Александар Краповски на виолина, Александар Сомов на виолончело, на кларинет, саксофон и кавал свири Хидан Мамудов, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Симон Трпчески вечерва во Отава ќе го изведе „Македонисимо“: „Поздрав до македонскиот народ и сите Македонци кои се свесни за своите корени и имаат достоинство, со една прекрасна песна која тлее со генерации!“

Најпознатиот македонски, но и светски пијанист, Симон Трпчески ја започнува турнејата по Америка… Вечерва во Отава со својот оркестар ќе го изведе „Македонисимо“ а своите фанови ги почести со една специјална песна. „Пред североамериканската премиера на МАКЕДОНИСИМО, поздрав до македонскиот народ и сите Македонци кои се свесни за своите корени …

Повеќе »

Златна Бубамара на популарноста за музичкиот амбасадор Симон Трпчески

Златна Бубамара на популарноста во категоријата „музички амбасадор“ годинава добива пијанистот со светска репутација Симон Трпчески. Со својата фасцинантна концертна активност ширум светот, Симон Трпчески веќе одамна дејствува како своевиден музички амбасадор и како амбасадор на севкупната култура на Македонија. Неговиот проект „Македонисимо“, премиерно изведен пред пет години на фестивал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Симон Трпчески продолжува да ја освојува Европа!

Македонскиот пијанист со светска кариера деновиве имаше два настапи во Германија. Со Дуисбуршката филхармонија под раководство на диригентот Алфеш Шауман го изведе концертот за пијано 2 од Шостаковиќ, и повторно доживеа овации. Скромниот Трпчески на својата страна на Фејсбук постави кусо видео од крајот на концертот и овацииите од публиката …

Повеќе »