Tag Archives: силен ветер

НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Силен ветер рушел дрвја во Славонија

СИЛЕН ветер проследен со дожд синоќа ја погоди хрватска Славонија. Од Илок до Вуковар, срушени се неколку дрвја по улиците, а службите за итни случаи добија десетина извештаи за лоши временски услови, пренесува . Набргу потоа, локалната државна служба објави на Фејсбук. – Силен ветер со дожд ја зафати областа …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНА ЗИМА – ВО ВЛАДИВОСТОК ЛУТА БОРБА СО ВЕТРОТ: Налетите одат до 136. км на час, Русите едвај одат по ледените улици!

Жителите на Владивосток деновиве ја тестираат својата издржливост пред налетот на ветерот што дувал дури 136. километри на час, како што објавија руските метеоролози. Прво, врнел дожд и замрзнал на земјата, по што улиците се претвориле во лизгалиште, а многу силен ветер само ги зголемил страдањата на граѓаните од овој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Силниот ветер носи се’ пред себе: ДЕТЕ СЕ ФАТИЛО ЗА ВРАТАТА И ИСЧЕЗНАЛО!

Силниот ветер навистина може да биде круцијална климатска катастрофа. Снимките снимени од безбедносните камери пред една куќа покажуваат како ветерот направил голема катастрофа. Поточно, во моментот кога детето се обидело да ја отвори вратата, налетот на ветрот бил толку силен што го кренал девојче кое се држело за кваката од …

Повеќе »

УФМР со вонредна временска прогноза за утре

Значителна промена на времето со заладување и силен ветер од утре најави Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). „Утре во првата половина од денот ќе се задржи топло време со умерен југозападен и западен ветер. Попладне, а особено кој крајот на денот поради продор на студена воздушна маса од север ќе …

Повеќе »

Викенд прогноза: „Хектор“ носи дожд и силен ветер

Петок во мал дел од земјава ќе започне со врнежливо време, додека во поголем дел ќе има мала до умерена облачност. Врнежите наутро и рано претпладне ќе бидат „резервирани“ за полошкиот, реканскиот, дебарскиот и охридско – преспанскиот крај, а мали шанси за дожд ќе има и на југот од Пелагонија. …

Повеќе »

Циклонот Хектор ја продолжува зимата: Се очекува големо невреме

Под влијание на циклонот по име ХЕКТОР за време на овој викенд не очекува нова ГОЛЕМА промена на времето. Во сабота ќе биде невообичаено топло, спарно, тешко и многу ветровито со засилен до СИЛЕН ветер од јужен правец кој локално ќе достигнува брзина дури до околу 100 км/час. Времето ќе …

Повеќе »

Циклонот над Македонија донесува дожд, силен ветер и услови за невреме со грмежи

Под влијание на силен циклон во сабота во Македонија ќе имаме облачно време со врнежи од дожд најпрвин на запад каде ќе има услови и за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и силен ветер. Најинтензивни врнежи ќе има во текот на утрешното саботно попладне и вечерта како и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Незапамтено невреме во Европа: Апокалиптични призори после олујата!

Најмалку шест лица, вчера, во невремето кое ги погодило северните и централните делови на Европа загинале во Германија, Полска и Чешка. Властите го Германија го надгледуваат изливањето на нафта од огромен товарен брод кој се насукал на остров во Северно море. Четири лица во Полска и Чешка загинале од последици …

Повеќе »