Tag Archives: сиднеј

(ВИДЕО) Нова година веќе пристигна во првите земји – се чека огнометот во Сиднеј!

Жителите на јужнопацифичките острови Самоа и Кирибати први во светот влегоа во 2019. година, во 11. часот по средноевропско време. Самоа, острови со 180. илјади жители, пред неколку години, поради економски причини, ја променила страната на датумската граница и од источна преминала на западна страна. Поради тоа сега во новата …

Повеќе »

(ФОТО) Пинк во болница: Концертите откажани на непознато…

„Веќе двапати бев болна, како и моите деца, на оваа австралиска турнеја, но првиот пат успеавме да протуркаме“, рече Пинк (38) на социјалната мрежа. Пејачката ги одложила концертите во Австралија после заболела од гастритичен вирус, а поради дехидрација минатата недела заврши во болницата. Една од најголемите поп ѕвезди на денешницата, …

Повеќе »

(ФОТО) Никој не слави развод како „гладијаторот“ Расел Кроу: Се пофалил дека е и’ службено слободен и направил бизнис од 3,7 милиони долари!

За да се ослободи од се’ што го потсетува на пропаднатиот брак, австралискиот глумец во Сиднеј организирал аукција „Уметност на разводот“ и тоа на својот 54. роденден и 15. годишнина од бракот со глумицата и пејачка Даниеле Спенсер. Расел Кроу ја промовирал цела недела, а дека на нивниот брак конечно …

Повеќе »

(ФОТО) Ви треба „длабок џеб“ ако сакате да се преселите тука: Ова се најскапите градови за живеење на светот во 2018

Во едно големо истражување од 2017. година во кое биле опфатени повеќе сегменти, ова се најскапите или најнедостапните градови за живеење на планетата. Во третиот квартал од 2017 година биле анлизирани 293 градски пазари за домување во девет земји – Австралија, Канада, Хонг Конг, Ирска, Јапонија, Нов Зеланд, Сингапур, Велика …

Повеќе »

Живот претворен во кошмар: Сестра и брат од велешко разделени по раѓање, не знаејќи, се венчале во Сиднеј!

Наместо лагоден и мирен живот, нивното секојдневие се претворило во кошмар… Марјан и Симона пред триесетина години се родени во велешко, но судбината си поиграла со нив кога биле многу мали. Во немил настан, сообраќајна незгода, нивните родители загинуваат додека се враќале од патување. Двете деца, бебиња, остануваат сами на …

Повеќе »