Tag Archives: сиднеј

(ВИДЕО+ФОТО) ВООДУШЕВЕНИ МАКЕДОНЦИ ВО СИДНЕЈ: „Синтезис“ направија незаборавен спектакл!

Култните „Синтезис“ и во Сиднеј, на нивната турнеја по Австралија, синоќа (по австралиско време, инаку 22. ноември) направија незаборавен спектакл, кој публиката во Сиднеј долго ќе ги памети. Незаборавен концерт преполн со емоции, со изворни македонски песни пеени од прекрасните вокали на Анета , Билјана и Сузана. Изворните ноти прекрасно …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТАНЕЦ ВО АВСТРАЛИЈА: Нашинците водат негативна кампања кон концертите на македонскиот културен амбасадор!

„Се надевам дека сите заедно ќе успееме да го издвоиме колективниот над личниот профитерски интерес. Танец е и наша гордост и наша должност…“ Раководителот на „Танец“, Мартин Вучиќ, кој е во Австралија со ансамблот каде треба да се одржат врвни концерти пред публиката во Мелбурн, Канбера и Сиднеј, на Фејсбук …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖЕНА РОДИЛА БЕБЕ ТЕШКО 6. КИЛОГРАМИ: Луѓето не веруваат дека станува збор за новороденче!

ЖЕНА од Астралија своето новородено девојче го нарекла „малечка сумо борачка“ бидејќи на свет пристигнала со 5,88 килограми. Ема Милер минатата недела ја родила ќерката Реми Френсис Милар и вели дека таа и нејзиниот партнер Даниел очекувале големо бебе, но не баш толку. Приказната да биде поинтересна, девојчето не издржало …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИОЗЕН ХЕРОЈ спасувал СТОТИЦИ од самоубиство со скокање од карпа а никогаш не се фалел: Неговиот одговор на прашањето зошто го правел тоа ќе ве расплака!

Во источното предградие на Сиднеј, недалеку од полуостровот Саутхенд што го дели заливот Вотсон од Тасманското Море, има прекрасни карпи кои Австралијците ги нарекоа Провалија бидејќи се спуштаат стрмно и злобно во океанот. Поради прекрасниот поглед кој се спушта од нив до пристаништето, карпите високи околу 100. метри привлекуваат туристи, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТРАДИЦИОНАЛНА МАКЕДОНСКА СВАДБА СРЕДЕ АВСТРАЛИЈА: Далеку се но обичаите не ги забораваат!

Многу пофалби доби една македонска свадба во Сиднеј, Австралија, одржана на 22. септември…   Свадбата била на Кики и Горан, како што се спомнува во коментарите, но најмногу биле фалени родителите, Павле и Мелиса, кои се потрудиле да се негува старата традиција иако е 21. век – да не се …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВИЕНА Е НАЈДОБАР ГРАД ЗА ЖИВЕЕЊЕ: Голем скок на листата направил еден град во регионот

НА ВРВОТ на листата градови во кои е најдобро да се живее, втора година по ред се нашла Виена, главниот град на Австрија. За победник на листата која ја составил The Economist, конкурирале 140. градови, а на изборот на победникот влијаеле 30. фактори, како услови за живот, култура, стабилности, инфраструктура …

Повеќе »

(ФОТО) Влатко, Дамјан и Златко ги рушат сите рекорди со концертите надвор од Македонија

Браќата Влатко и Златко Миладиновски, заедно со нивниот братучед, Дамјан Стојаноски, синот на Војо Стојаноски, од неодамна се на турнеја низ Австралија, која што беше најавена уште минатата година. Сиднеј, Камбера, Перт, се само дел од градовите каде се одржуваат концерти, за кои не само организаторите, туку и публиката по …

Повеќе »

(ФОТО) Брановидна зграда: Најнеобичен но и најдобар станбен објект во светот!

Градбата која ја чинат пет кули инспирирани со водите на фјордот Велје и околните ритчиња во Данска е една до најнетипичните градби на светот. „Брановите“ кои доминираат со Велје можат да се видат од воз, од пат или од реката на деветтиот по големина град во Данска кој се сместил …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тајландски готвачи работат и уживаат со македонска песна!

Кога слушате убави ритми не е важно дали се „ваши“ или странски, туку ве понесуваат и си работите со песна… Токму тоа им се случиле на двајца тајландски готвачи кои работат во Сиднеј, поточно во ресторан на Македонец. Битолчанецот Иле Моша во Сиднеј е сопственик на ресторан. Во овој македонско-тајландски …

Повеќе »