Tag Archives: сиднеј

(ФОТО) ГЛУМЕЦОТ ТОМ ХЕНКС СО СЛИКА СЕ ЈАВИЛ ОД КАРАНТИН:Ева како изгледа откако коронав ирусот го нападнал неговото тело!

Том Хенкс на Инстаграм објавил фотографија од изолацијата каде се наоѓа откако му беше потврдено дека е заразен со корона вирус. „Еј луѓе, Рита и сакам да им се заблагодариме на сите овде во Австралија кои се грижат за нас. Имаме Covid-19 и сме во изолација да не го прошируваме …

Повеќе »

(ФОТО) Легендата и на 59. години во топ форма!

Жан Клод Ван Дам кој најмногу се прослави со своите боречки вештини не престанува да го воодушевува светот. Тој и на 59. години вежба пет пати неделно и е во форма па поради тоа и не чудат овие негови најнови фотографии. View this post on Instagram ☀️ Wishing you a …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нескршливиот Новак и ја донесе втората победа на Србија и ја однесе во финале на АТП купот

Српската репрезентација се пласираше во финалето на АТП Купот во Австралија, откако Новак Ѓоковиќ триумфираше против Данил Медведев со 6:1, 5:7, 6:4 за да на својот тим му го донесе вториот поен. Претходно, Душан Лајовиќ го совлада Карен Хачанов со 7:5, 7:6. Ривал Србија во премиерното издание на АТП Купот …

Повеќе »

(Вознемирувачко видео) ХРВАТ КРВНИЧКИ ПРЕТЕПАЛ ТРУДНИЦА ВО 9. МЕСЕЦ: Ја удирал по главата и викал дека муслиманите ја силувале мајка му!

Бремената муслиманка Рана Еласмар (31),во кафуле во Сиднеј, била брутално нападната од Стипе Лозина (43). Рана, која е бремена 38 недели, вечерала со пријателите кога била нападната од насилникот, за кој се верува дека е со хрватско потекло. Лозина, како што се гледа на снимките од надзорната камера, мирно се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Каде и да се само Македонци можат вака да ја исполнат „Македонско девојче“

„Синтезис“ во рамките на турнејата по Австралија имаше средба и со членовите на МКУД „Илинден“ во Сиднеј. Освен „мастер клас по зурла, кавал, тапани, гајда, тамбура и тарабука, невозможно е на ваква средба на Македонци да не се испее култната „Македонско девојче“. „Синтезис“ со „Илинден“ ја изведоа „Македонско девојче“ и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВООДУШЕВЕНИ МАКЕДОНЦИ ВО СИДНЕЈ: „Синтезис“ направија незаборавен спектакл!

Култните „Синтезис“ и во Сиднеј, на нивната турнеја по Австралија, синоќа (по австралиско време, инаку 22. ноември) направија незаборавен спектакл, кој публиката во Сиднеј долго ќе ги памети. Незаборавен концерт преполн со емоции, со изворни македонски песни пеени од прекрасните вокали на Анета , Билјана и Сузана. Изворните ноти прекрасно …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТАНЕЦ ВО АВСТРАЛИЈА: Нашинците водат негативна кампања кон концертите на македонскиот културен амбасадор!

„Се надевам дека сите заедно ќе успееме да го издвоиме колективниот над личниот профитерски интерес. Танец е и наша гордост и наша должност…“ Раководителот на „Танец“, Мартин Вучиќ, кој е во Австралија со ансамблот каде треба да се одржат врвни концерти пред публиката во Мелбурн, Канбера и Сиднеј, на Фејсбук …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖЕНА РОДИЛА БЕБЕ ТЕШКО 6. КИЛОГРАМИ: Луѓето не веруваат дека станува збор за новороденче!

ЖЕНА од Астралија своето новородено девојче го нарекла „малечка сумо борачка“ бидејќи на свет пристигнала со 5,88 килограми. Ема Милер минатата недела ја родила ќерката Реми Френсис Милар и вели дека таа и нејзиниот партнер Даниел очекувале големо бебе, но не баш толку. Приказната да биде поинтересна, девојчето не издржало …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИОЗЕН ХЕРОЈ спасувал СТОТИЦИ од самоубиство со скокање од карпа а никогаш не се фалел: Неговиот одговор на прашањето зошто го правел тоа ќе ве расплака!

Во источното предградие на Сиднеј, недалеку од полуостровот Саутхенд што го дели заливот Вотсон од Тасманското Море, има прекрасни карпи кои Австралијците ги нарекоа Провалија бидејќи се спуштаат стрмно и злобно во океанот. Поради прекрасниот поглед кој се спушта од нив до пристаништето, карпите високи околу 100. метри привлекуваат туристи, …

Повеќе »