Tag Archives: швајцарија

Швајцарија воведува црвени регистарски таблички

ШВАЈЦАРЦИТЕ воведуваат нова регистарска табличка која е тешко да не се забележи. Користењето на оваа регистарска табличка нема да биде задолжително, но на многумина ќе им го олесни возењето. Имено, овие таблички се наменети за сите кои користат носачи за велосипеди. Монтирани со велосипеди на нив, тие го намалуваат погледот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мрачната страна на туризмот: Се’ повеќе луѓе доаѓаат во Швајцарија – да умрат!

Во Швајцарија е легализиран апарат за самоевтаназија, кој би можел да биде во комерцијална употреба од 2022. година. Иако Швајцарија е една од најпрогресивните и најлибералните земји во светот по сите параметри, тоа не секогаш значи дека е добра или корисна. Во прилог на тоа говори приказната дека Филип Нике, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГОТ ЈА „ОКОВАЛ“ ЕВРОПА: Се забелело во Швајцарија, Италија и Германија, невремето донесе студен фронт

ДЕЛОВИ од Европа се под снежна покривка, а најголеми врнежи се забележани во Австрија, Швајцарија, Италија и Германија. Силен снег вчера почна да паѓа во некои делови на Австрија, а особено бил забележлив во Јужен Тирол, односно на алпските премини Бренер и Ресија, кои ги поврзуваат австриските и италијанските Алпи. …

Повеќе »

И’ тоа е можно: Казнета со 192.825 евра за брзо возење

Дали овој рецепт треба да се примени и во Македонија? Во Швајцарија, еден милионерка е осудена на парична казна од 192.825 евра за брзо возење. Оваа претприемачка го возеше својот „Ренџ Ровер“ со брзина од 93, километри на час низ мал град во таа земја. Како што објавија неколку швајцарски …

Повеќе »

(ФОТО) Швајцарски научник предупредува на супер сој на корона

Швајцарскиот научник Саи Реди предупредил на опасноста од нов „супер сој“ на вирусот корона, што може да предизвика голема загриженост во светот во следните шест месеци. Во интервју за швајцарскиот весник „Блик“, тој рекол дека мутацијата на делта сојот е неизбежна. „Тоа е нова фаза на пандемијата кога бета или …

Повеќе »

(ФОТО) Потег на господа: Еве зошто Шпанците ја прекинаа прославата после минувањето во полуфинале!

Швајцарија го заврши настапот на Европските првенства во четвртфиналето со пораз од Шпанија по изведувањето на пеналите. По натпреварот, многу швајцарски фудбалери од тага паднаа на теренот и плачеа, а Шпанците ги тешеа. УЕФА го издвои Тиаго Алкантара, Шпанецот кој игра за Ливерпул. Тијаго најпрво го утеши Варгас, кој промаши …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Снег и град ја окупира Европа – Невреме во Штутгарт ги поплави патиштата, во Франција паднал 60 см град. Погледнете ги снимките!

Швајцарија, дел од Германија и источна Франција беа погодени од силно невреме, со обилни дождови, кои парализираа дел од сообраќајот во Штутгарт, соопштија денеска локалните власти. Засега нема извештаи за жртви во Германија, додека пет лица се повредени во Швајцарија. Поплавенас подземна железница во Штутгарт Во Штутгарт се поплавени неколку …

Повеќе »

(ФОТО) И’ покрај пандемијата тие се среќни: Ова се 5. најсреќните земји во светот

И’ покрај пандемијата која трае повеќе од една година, некои земји можат да се пофалат дека ниту оваа состојба не ги „полула“ да бидат среќни. Ако сте се прашувале како напредувал светот околу вас во целото ова лудило, еве список на првите пет земји кои се уште се прилично среќни, …

Повеќе »

Семејството на Шумахер продава имот за да го плати неговото лекување

Михаел Шумахер, легендарниот возач на Формула 1, е во тешка состојба по скијачката несреќа во 2013 година, а сега се појавил уште еден проблем. Поради огромните трошоци за лекување, неговата сопруга Корина била принудена да ја огласи продажбата на луксузен имот на кој таа и нејзиниот сопруг некогаш сонуваа дека …

Повеќе »