Tag Archives: швајцарија

ПОСЛЕ БРОЈНИ КРИТИКИ – Швајцарски трговски ланец решил да ги продава слатките „Moor’s Head“ поради обвинувања дека се расистички

Најголемиот ланец на супермаркети во Швајцарија „Мигрос“ го отстрани чоколадниот марчмелоу Mohrenkopf (Moor’s Head) zbog (главата на Мур) од своите продавници, поради бројните критики и обвинувања за ширење расизам. Во изминатите два дена, многу продавници на „Мигрос“ забележаа голем прилив на овие слатки, откако се појави најавата дека повеќе нема …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оваа реклама за овошје за Швајцарија и Велика Британија е премногу секси

Луѓето од компанијата „Swiss me“ ослучиле да направат многу сексуално сугестивна реклама за своите смути, но да не содржи сцени со луѓе во провокативни пози. Како го сторија тоа тогаш? Па, верувале или не, со помош на овошје! Во половина минута на рекламата, можеме да видиме лупење банана, ставање прсти …

Повеќе »

Федерер донирал милион франци за загрозените Швајцарци!

Швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер им се придружил на други познати спортисти во помагање на оние кои се изложени на ризик од корона вирус, па тој и неговата сопруга Мирка донирале еден милион швајцарски франци на најранливите семејства во земјата. „Овие се времиња исполнети со многу предизвици и на никој …

Повеќе »

ЗАПОЧНА СУДЕЊЕТО НА МАКЕДОНЕЦОТ КОЈ БРУТАЛНО СИ ЈА УБИ СОПРУГАТА: До смрт ја избодел со нож во лицето па ја оставил да умира во маки!

Македонец кој минатата година ја уби својата сопруга на најбрутален начин, задавајќи и 51 убод со нож, се појавил вчера пред судот во Вил (швајцарскиот кантон Санкт Гален). Крвопролевањето се случило на 18.05.2018 година во нивниот стан во Вил и, како што се наведува во обвинението, тие се скарале, околу …

Повеќе »

(ФОТО) Ова кино седиштата ги заменило со брачни кревети – изгледа најудобно од било кога!

Замислете да одите на кино и таму ве чека удобен брачен кревет во кој можете да легнете и да гледате филм? Не мора повеќе да замислувате, бидејќи токму таква кино сала постои во Швајцарија. Швајцарскоиот Cinema Pathé Schweiz отворила „ВИП спална соба“ која била создадена за да им овозможи на …

Повеќе »

(ФОТО) Лавертеко и мост за скокање

Лавертеко се наоѓа во кантонот Тицино во Швајцарија, во долината на Верцаско, а првпат е спомнат во 1327. година под називот Лавертезе. Во долината на Верташка населението со векови живееле во селото Лавертеко а зимите ги минувале во пониските делови на долината. Во селото се наоѓа парохиската црква „Madona delj …

Повеќе »

ОВОЈ ДЕЗОДОРАНС Е ЗАБРАНЕТ ЗАТОА ШТО ПРЕДИЗВИКУВА РАК: Ниту случајно не го купувајте – последиците се КОБНИ!!

Швајцарија стана првата земја што забрани дезодоранси кои содржат канцерогени соли на алуминиум. После една студија од 2016. година, откриено е дека токсичните хемикалии кои се наоѓаат кај дезодоранси играат улога во рак на дојка, Швајцарскиот национален совет гласал од 126 наспрема 58 во корист за нивната забрана. Мерката исто …

Повеќе »

(ФОТО) ТАКА ТОА СЕ ПРАВИ ВО СВЕТОТ – СИН НА ДИКТАТОР ВОЗЕЛ АВТОМОБИЛИ ВРЕДНИ МИЛИОНИ: Швајцарците му ги одземале и продале!

НА ПОЗИЦИЈАТА НА потпретседател на владата на Екваторска Гвинеја, предводена од неговиот татко, Теодорин Обианг ја оштетил земјата за стотици милиони долари, притоа си дозволувајќи му удобен живот во изобилство. А тоа, покрај голем број луксузни недвижнини, вклучувало и сосема бесмислени работи како купување скулптури на Мајкл Џексон. Во тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) САМОУБИСТВЕН СКОК – ПРЕДАЛЕКУ И ПРЕМНОГУ ВИСОКО А ТВРДЕЛ ДЕКА ЌЕ СКОКНЕ ВО ВОДА: Она што го направил сите ги оставило без здив!

Без оглед дали имал искуство со скоковите во вода или не, она што овој Швајцарец го направил се граничи со лудило. Тој тврдел дека ќе успее да се залета и од улицата директно да скокне во реката. Можеби тоа и не би било страшно ако помеѓу улицата и водата не …

Повеќе »