Tag Archives: шунка

(ВИДЕО) Рецепт на денот: „Пита со леб“ која има скоро 5. милиони прегледи – проверете зошто

Потребно е: леб за сендвичи моцарела (мек кашкавал по желба) шунка, пршута, сланина рендан пармезан маслиново масло 2 јајца 150 мл. млеко Подготовка: изматете ги јајцта со млекото и во смесата натопете четири големи кришки мек леб, или повеќе правоаголни, според големината на калапот. Една кришка леб натопете во смесата …

Повеќе »

(ФОТО) Солени тортици

Декоративни солени тортици кои може да ви ја збогатат празничната, но и секојдневната трпеза , убави на изглед ама убави и на вкус. Состојки: За тесто: 100 г. путер 100 г. брашно 50 мл. млеко 6 јајца 1 рамна лажичка сол За фил: 300 г. шунка 300 г. кашкавал (гауда) …

Повеќе »

(ФОТО) Брза пита со јогурт

Состојки: 2 јајца 125 г. масло 500 г. брашно 200 мл. јогурт 1 пециво 100-200 г. сирење 100-200 г. рендана шунка Подготовка: сирењето и шунката изрендајте ги. Останатите состојки сите заедно измешајте ги (може со лажица). Додадете ги ренданите шунка и сирење (ако не е солено сирењето додадете и сол). …

Повеќе »

Тестенини со свежи шампињони и печеница

Состојки 300 г. тестенини 500 г. свежи шампињони 120 г. печеница или сланина, свински врат или шунка 1 мала главичка кромид 1-2 лажици магдонос 100 г. кашкавал по потреба сол,бибер и масло Прелив 3 средни јајца 250 гр кисела павлака по потреба путер и брашно за мачкање на тавата за …

Повеќе »

(ФОТО) Ролат од месо

Состојки 500 гр пилешки стек свеж 400 гр сецкани печурки 1 главца кромид 400 гр кашкавал рендан 500 гр кори за пита 300 гр пилешка шунка 200мл павлака кисела 2 јајца 100 мл масло 100 мл кисела вода зачини сол, бибер,оригано Подготовка: белото месо се сече на тенки ленти и …

Повеќе »