Tag Archives: шунка

(ВИДЕО) „Пита со леб“ која има скоро 5. милиони прегледи – проверете зошто

Потребно е: леб за сендвичи моцарела (мек кашкавал по желба) шунка, пршута, сланина рендан пармезан маслиново масло 2 јајца 150 мл. млеко Подготовка: изматете ги јајцта со млекото и во смесата натопете четири големи кришки мек леб, или повеќе правоаголни, според големината на калапот. Една кришка леб натопете во смесата …

Повеќе »

(Рецепт) Одлична идеја за појадок: Јајца печени во шунка

Одвојте 20. минути и подгответе нешто необично…а вкусно… Потребно е: 4 јајца 8 тенки кришки шунка 4 кришки тост сол, црн пипер Подготовка: калапот за мафини намачкајте го со маргарин или путер. Тостот обликувајте го според кришките шунка и зацврстете со чепкалка. На една кришка тост потребни се две кришки …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вечера за утеха која лекува од напорниот ден: Лазања од леб готова за 15. минути!

Утешна вечера со која се завршува стресен и напорен ден… Потребно е: 3 јајца, 300 г ситно сирење, 30 мл масло, 200 мл јогурт, 1/2 кесичка прашок за печиво, малку сол, кришки тост леб, 200 г кашкавал, оригано, шунка Подготовка: изматете ги јајцата, сирењето маслото, печивото, јогуртот и малку сол. …

Повеќе »

(ФОТО) Пита со краставички и шунка готова за час: Идеална за вечера, појадок но и предјадење!

Солена пита од јогурт со шунка и краставички и вкусно тесто можете да ја подготвите за „брза вечера“ или ненадејни гости… Состојки:4 јајца,400 мл јогурт, 300 г брашно, 1/3 лажичка сол, 1/2 прашок за печиво, 150 г сечкана шунка или паризер, 150 г рендан каѓшкавал, 100 мл масло, неколку кисели …

Повеќе »

(ВИДЕО) Искористете го сувиот леб на најдобар начин: Појадок за десетка!

Не морате да го фрлате лебот што стоел неколку дена, искористете го за овој превкусен оброк… Потребно е: еден помал стоен леб 200 г кисела павлака 100 г кашкавал 2 јајца 150 г шунка, или друга салама 100 мл млеко Подготовка: лебот исечете го на тенки кришки. Тавата обложете ја …

Повеќе »

(ФОТО) Солен ролат од спанаќ и сирење:Предјадење кое ќе ве воодушеви!

Потребно е: 850 г спанаќ 4 лажици меко брашно 4 јајца 1 лажичка сол малку црн пипер Фил: 250 г сирење по вкус (најдобро некое крем сирење) 250 г кисела павлака 150 г сечкана шунка Подготовка:измијте и иситнете го спанаќот и насолете. Оставете да отстои, а може и малку да …

Повеќе »

(ФОТО) Солена пита која „се топи во уста“

Солените пити, таканаречени „кишеви“ се многу благодарна храна. Можат да се послужат како ручек или вечера, ладни се одлични за појадок…а комбинации има безброј. Состојки: За тесто: 200 г брашно 100 г путер 5 лажици вода 1 лажичка сол Фил: 3 јајца 1 филџан сечкана шунка 1 филџан рендано жолто …

Повеќе »

(ФОТО) Солени мињони

Меки, сочни залачиња кои освојуваат со изгледот и вкусот… Идеално предјадење или додаток на секој ручек. Состојки: 100 г маргарин 100 г брашно малку сол 500 мл млеко 6 јајца 300 г шунка 300 г сирење 300 мл кисела павлака 3 кисели крставички 250 г путер Подготовка:во соодветен сад истопете …

Повеќе »

(ФОТО) Топол леб на кинење: Нема да ви треба ништо друго!

Толку добар што можете да го јадете и како самостоен оброк. Сите љубители на топол леб од пекара сигурно ќе го засакаат и овој полнет леб на кинење. Може да се послужи со некое јадење, но исто така и како предјадење бидејќи е специјалитет сам за себе „На кинење“ во …

Повеќе »