Tag Archives: шума

Пет дена го носел својот татко на грб низ шумата за да прими вакцината

Фотографијата на староседелец во амазонската прашума, кој го носи својот татко на грб за да ја прими вакцината против Ковид-19, освен што е вирална, стана симбол и на комплицираните организациски проблеми со дистрибуцијата на вакцината во оддалечените делови на светот. Фотографијата е направена од лекар – на неа 24. годишниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧУДО ВО РУСИЈА! ДЕВОЈЧЕ (2) ПРЕЖИВЕАЛА 3. НОЌИ ВО ГУСТА ШУМА БЕЗ ХРАНА И ВОДА: Малечката Људмила ја барале 400. волонтери!

Девојче помало од две години (22. месеци) успеало да преживее изгубено во шума во Русија четири дена без храна, вода и сама. Људа (Људмила) Кузина одлутала во близина на нејзината куќа во регионот Смоленск западно од Москва, по што била организирана потрага по неа, во која учествувале стотици луѓе. Иако …

Повеќе »

КОГА ЛОШО СЕ ЧУВСТВУВАТЕ И ГЛАВАТА ВИ Е ПОЛНА СО МИСЛИ НАПРАВЕТЕ 1. РАБОТА: Едноставен ритуал за добро здравје, мир и среќа!

Како да се ослободите од негативните и опсесивните мисли – направете 1. прекрасна и едноставна работа за вашето здравје … Одете во шума! Во шумата владее мир – исцелувачка тишина, придружена со инспиративни звуци на природата. Во шумата има мирис – свежина што ја чисти енергијата и го смирува нашиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Паднал под дрво и 4. дена едвај преживеал додека не се случило ЧУДО!

Во ниту еден момент не престанал да верува дека ќе преживее… Најлошото нешто што може да ви се случи ако живеете сами е некоја несреќа, малер, после која никој освен вас не може да повика на помош. Тогаш сте оставени на самите себе и ви треба само чудо за да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА НА МИК ДОЏ – ОВОЈ ЧОВЕК ПРЕД 30 ГОДИНИ ЗАМИНАЛ ВО ШУМА: Живее во дрво, се лекува со огин и вода, а еве што вели за модерниот свет!

Пред 30 години, Мик Доџ (68) решил да го напушти современиот свет и нашол нов дом во природата на полуостровот Олимпик, недалеку од американската држава Вашингтон. Ова е приказна за човекот кого го нарекуваат Големото стапало. Тој ја помина својата младост патувајќи во Соединетите Држави и светот со неговиот татко, …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНО – АВЕТИНСКИ ГРАД ОД КОЈ ЌЕ СЕ НАЕЖИТЕ: Тука живееле 5.000 луѓе, денес ги има само 35 – Сите избегале а еве и зошто!

Во перспективниот рударски град Акармара, кон крајот на 1970-тите живееле најмалку 5.000 луѓе, а денес има само 35., така што овој град со право се нарекува „град на духови“. Туристите кои сакаат бизарни локации доаѓаат во градот. Во целиот регион, живееле околу 40.000 луѓе, а Акармара бил град на блиската …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧУДО – ГЕРМАНЕЦ УМИРАЛ НА РАБОТА: Имал 100.000 евра плата и возел „Јагуар“ но потоа „пукнал“ – Го спасила една работа а сега ТОЈ помага на други!

Работел 80 часа неделно, заработувал големи пари и возел јагуар. И тогаш прегорел. Кристоф Полдер колабирал. Ништо повеќе немало смисла. Спасот го нашол во шумата. Лак, стрела и камп куќичка.Ова е сегашниот живот на Кристоф Полдер. Лак, стрела и камп куќичка наместо меѓународните градежни проекти и јагуарот со 400 коњски …

Повеќе »

(ФОТО) ПОЛИЦИСКИ ДРОН СНИМИЛ НЕШТО НЕОБИЧНО СРЕДЕ ШУМА, но изненадувањето следело: Успеале да решат случај стар 17. години!

Кинеската полиција уапсила маж кој бил во бегство 17. години,така што со користење на нивните беспилотни летала го откриле неговото место каде што се криел. 63-годишникот, идентификуван како Сонг Ѓианг, бил затворен за трговија со жени и деца, но избегал во 2002. година. Со години живеел во малечка пештера далеку …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Окружен со зеленило: Вака изгледа новиот дом на славната Оскаровка Рис Витерспун

Новиот имот на славната глумица се наоѓа во Калифорнија, а се простира на еден хектар и тоа над плажата Зума во Малибу. На имотот се сместени главната куќа, куќата за гости и неколку помошни објекти, овоштарник и органска градина за зеленчук. Славната оскаровка на имотот има и студио за јога, …

Повеќе »