Tag Archives: штрудли

(ФОТО) УЖИВАЛЕ ЗАЕДНО – Исповед на сестрата на Јованка Броз: Тито за Софија Лорен месеше тесто и печеше штрудли

Актерката 15 дена била гостин во Бриони „За време на неговото владеење, Јосип Броз Тито бил домаќин на многу светски sвезди како Елизабет Тејлор, Софија Лорен и Ричард Бартон. Сите тие се восхитуваа еден со друг, а и на Јованка Броз оставија добар впечаток“, раскажува Нада Будисављевиќ, сестра на Јованка …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Солени штрудли со фил од спанаќ и урда

Состојки: Тесто: 500 г. брашно 30 г. свеж кавасец 70 мл. масло 1 лажиче шеќер 1 лажиче сол 125 мл. кисела вода 125 мл. млако млеко Фил: 300 г. исчистен спанаќ 170 г. урда или сирење 1 белка сол, малку бибер 1 жолчка 1-2 лажици путер или маргарин Подготовка: во …

Повеќе »