Tag Archives: штета

(ВИДЕО+ФОТО) Зградата погодена на почетокот на војната стана симбол на ужасот. Погледнете ја денес

БЕШЕ Сабота, 26 февруари 2022 година, третиот ден од руската инвазија на Украина. Светот сè уште беше во неверување дека некој извршил инвазија од ваков размер во Европа, најголем од Втората светска војна. Русите, откако со месеци го лажеа светот дека не се подготвуваат за војна, два дена претходно, на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Со автомобил се обидел да здроби лименка со пијалок, еве како поминал

АКО сте меѓу оние кои како мали се обидувале да застанат на лименка со пијалок, лесно ќе го погодите епилогот од овој експеримент со автомобил. Без да навлегуваме во теоријата на силата, доволно е да се знае дека цилиндрите се многу цврста структура под аксијално оптоварување. Ова очигледно не му …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торнадо опустоши делови од Германија: Околу 50 повредени, неколку загинати

Повеќе од 50. луѓе се повредени, меѓу кои десет сериозно во Падерборн, во западна Германија, каде што ечеше „торнадо“, изјавил портпаролот на полицијата. Според досега познатите информации, загинале неколку лица, а за три лица е потврдено. Торнадото предизвикало значителна материјална штета и на градот во покраината Северна Рајна Вестфалија, која …

Повеќе »

(ФОТО) Удрил автомобил од 700.000 долари затоа што не можел да користи рачен менувач

Штетата на скапото возило не е занемарлива, а сопственикот ќе мора да ја плати од свој џеб бидејќи автомобилот не бил регистриран ниту осигуран. Ford GT во верзијата Heritage Edition е многу редок автомобил, бидејќи се направени само 346. примероци.Овој модел е сон на секој американски љубител на автомобили, но …

Повеќе »

(ВИДЕО) Уништен дел од историјата: Во Рим изгорел познат мост!

Избувнал голем пожар и делумно го уништи индустрискиот, таканаречен железен мост кој ги поврзува двете римски населби Остинезе и Трастевере, пренесува агенцијата Анса. Пожарот избувнал синоќа нешто пред полноќ, а пожарникарите успеале да го локализираат околу еден часот утрово. Зоната на Железниот мост е центарот на ноќниот повод во Рим. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова се снимки од камерите за надзор на земјотресот во Мексико

Земјотрес со јачина од 7. степени според Рихтеровата скала ја погоди областа на 17. километри североисточно од Акапулко, во мексиканската држава Гереро. Тоа предизвикало тресење на зградите, а жителите истрчале по улиците. Медиумите јавуваат дека епицентарот бил во близина на популарно туристичко место и дека еден човек загинал кога врз …

Повеќе »

(ВИДЕО) Среде возење на автомобили паднал бетон – Погледнете го тој момент!

Надзорна камера забележала необичен момент за време на возење во Хонг Конг… Имено, два автомобили и дел од патот останале прекриени со бетон. Нема повредени, но штетата на автомобилите е огромна… Фото: Принтскрин/Youtube

Повеќе »

НОВИ ПОПЛАВИ ЈА ПОГОДИЛЕ БЕЛГИЈА: Обилните дождови предизвикале голема штета

Делови од Белгија повторно беа погодени од поплави кои носеа автомобили, откако вчера паднаа нови обилни дождови со грмежи. Посебно погодени се провинциите Намур и Валун Барбант, југоисточно од Брисел, кои минатата недела беа веќе погодени од разорните поплави, во кои загинаа 36. лица. Белгискиот центар за кризи издаде предупредување …

Повеќе »