Tag Archives: штедење

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – СО ПРАВИЛОТО „50-30-20“ СЕКОГАШ ЌЕ ИМАТЕ ПАРИ: Ако штедењето баш и не ви успева пробајте го овој метод!

Храна, сметки, станбено прашање, школување… Ова се ставките за кои граѓаните од целиот свет трошат најмногу пари Каде и да работат, и колку и да заработуваат, луѓето треба да штедат. Освен ако не припаѓаат на тој мал процент (1%) од богатите, кои „трошат со тупаница и капа“, без да прашаат …

Повеќе »

КОГА ТОЈ ЌЕ СЕДНЕ НА ТРОНОТ, НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Чарлс одлучил дали малечкиот Арчи ќе ја понесе титулата ПРИНЦ – Меган и Хари во шок!

Во британските медиуми веќе подолго време се шпекулира дали синот на Меган Маркл и принцот Хари, малиот Арчи, ќе ја има титулата принц. Извор близок до кралското семејство тврди дека тоа воопшто не е можно, имајќи предвид дека принцот Чарлс не сака внукот да биде во редот на наследниците, туку …

Повеќе »

Пет корисни совети како да ги намалите сметките за струја

Некако се навикнавме на честите зголемувања на цената на струјата, но посебно во зимскиот период многу домаќинства мака мачат како да ги подмират сметките… Среќа е што оваа зима и не беше толку ладна па е се’ малку поедноставно. Но, со оглед на тоа дека цените во маркетите секој ден …

Повеќе »

Фенг Шуи советува: Каде и како да ги чувате парите во домот за да привлечете богатство!

Експертите за оваа античка кинеска вештина за украсување дома откриваат… Филозофијата за подобрување на домот, Фенг Шуи, е одамна многу популарна, а има се’ повеќе луѓе кои веруваат во енергијата што владее со домот и се убедени дека има значително влијание врз квалитетот на животот и среќата. Оваа античка кинеска …

Повеќе »

Невеста ја откажала венчавката бидејќи младоженецот, на социјална мрежа, се пожалил на цената на венчаницата

Иден младоженец предизвика вистински хаос и’ на Интернет и во неговиот љубовен живот кога направил проблем поради цената на фустанот што го избрала неговата вереница. Објавата напишана од еден корисник на „Редит“ на оваа платформа го довела во сериозна неволја. Имено, тој напишал за својата свадба, а во таа прилика …

Повеќе »

ЗА ЕДНА ГОДИНА, БЕЗ НИКАКОВ НАПОР, ЗАШТЕДИЛА 500 ЕВРА: „Тато ми ми’ го покажа овој ТРИК, почнете и вие од ЈАНУАРИ!

Една Британка објавила како неосетно успеала да заштеди скоро 400 фунти (околу 30,000 денари),за една година, со едноставен трик што го научила од нејзиниот татко. Ерин Омера од Сари се обидувала да го најде најлесниот начин да заштеди за депозит во куќа, кога се сетила на тедна цака што нејзиниот …

Повеќе »

(ФОТО) ПРАКТИЧНО И КОРИСНО: На сопругот му направила паб во дворот за да го задржи дома!

„Мојот сопруг Пол отсекогаш сакал малку да скокне во локалниот паб и никако не можев да го задржам дома. Размислував и дојдов до идејата во дворот да изградам сопствен паб“, рекла неговата сопруга Џејн Тапер. Пол Тапер, инженер од Њјутон Абот во Велика Британија отсекогаш обожувал да оди во локалниот …

Повеќе »

(ФОТО) ШТЕДИ – КУПУВА САМО НОСЕНА ОБЛЕКА, дури и на своите деца: Не сака да дава ПАРИ за ново, а нејзината ПРИЧИНА нема да ве остави РАМНОДУШНИ!

Мајка на две деца заштедила илјадници долари со купување облека во бутици со користени работи. Нина Диксон (29) успала да купи облека од дизајнер по прифатливи цени со купување во продавници од „втора рака“. „Ја родив ќерка ми кога имав само 16. години, а имањето своја куќа и дете беше …

Повеќе »

(ФОТО) Искрена исповед – Постојано била во долгови и позајмувала пари: Почнала да се придржува до ова правило – заштедела и ослабнала!

Она што мене ме уништуваше беа импулсивните купувања. Ќе видам нешто што ми се допаѓа и морам веднаш да го имам. Особено ако е на попуст… „Веќе десетти пат ја молев мајка ми да ми позајми пари за да можам да го поправам автомобилот. Ми даде, секако, но со такво …

Повеќе »