Tag Archives: штедење

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Овие апарати во домаќинството трошат најмногу струја, можете да заштедите пари на неколку начини

Неколку апарати за домаќинство се најголемите „виновници“ за големата цифра на сметката за струја. За среќа, сè уште можете да заштедите пари. Фрижидер е уред кој троши приближно 30. проценти од електричната енергија што му е потребна на едно домаќинство. Секако, најважно е да купите фрижидер кој е енергетски ефикасен. …

Повеќе »

НЕ ЗНАЕТЕ КАКО ДА ЗАШТЕДЕТЕ ПАРИ? ОВОЈ ТРИК ОСВОИЛ МНОГУМИНА: Се што ви треба е дигитрон, хартија и молив – почнете СЕГА!

Ако во последно време размислувате за најдобриот начин да заштедите пари, еве го решението! Социјалната мрежа TikTok неодамна се здоби со огромна популарност, особено кај младите, а нејзините разновидни и интересни содржини се оние кои најмногу го задржуваат вниманието на корисниците. Во морето од трикови и совети кои не се …

Повеќе »

ШТЕДЕТЕ НА ХРАНА – КАКО ДА ШТЕДЕТЕ ДОДЕКА ЦЕНИТЕ РАСТАТ: Еве како да потрошите што е можно помалку пари при купување! Овие трикови ДЕФИНИТИВНО ФУНКЦИОНИРААТ!

Луѓето генерално не сакаат да штедат на храна, туку се откажуваат од некои други работи. Сепак, постои начин да избегнете да бидете премногу расипнички кога купувате намирници. Ви донесуваме неколку совети кои ќе ви помогнат да заштедите неколку денари… – За почеток, важно е да знаете дека никогаш не треба …

Повеќе »

Од септември патувањето со железница во оваа европска земја ќе биде целосно бесплатно

Цените на јавниот превоз за државните услуги низ Шпанија веќе се преполовени како одговор на брзото зголемување на енергетските стапки и инфлацијата. Сега владата најави дополнителни попусти од 100 отсто во железничкиот сообраќај. Од септември, патниците ќе можат без трошоци да патуваат со различни возови со кои управува јавната железничка …

Повеќе »

Финансиски хороскоп за јули: Лавот очекува награди, Јарецот добива примамлива понуда!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Прво, ретроградниот Нептун ќе донесе проблеми, а потоа Меркур ќе се надоврзе на тоа. Првата половина од месецот ќе биде предизвикувачка. Сепак, и покрај оваа енергија, многумина ќе успеат …

Повеќе »

(ФОТО) Во Германија, ги повикуваат возачите да штедат: „Намалете ја брзината и возете помалку!“

ГЕРМАНИЈА е една од најзависните европски земји од руската енергија, а работите станаа уште покомплицирани откако таа одлучи да се откаже од нуклеарната енергија. Во Германија, се добро свесни за нивната енергетска ранливост и во моментов работат на превенција со цел да се справат со предизвиците што е можно посилно. …

Повеќе »

ВОДИЧ ЗА ШТЕДЕЊЕ – 15 РАБОТИ НА КОИ НЕПОТРЕБНО ТРОШИМЕ ПАРИ: Ова никому не му треба во животот!

27. ноември е Светски ден на апстиненцијата. Во тоа име ви носиме листа од 15. работи на кои не треба да трошите. Инвестирањето во овие работи е губење пари… Само ден по „црниот петок“, шопинг манијата и попустите, се одбележува денот на воздржување од пазарење. Дали сте свесни колку пари …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – СО ПРАВИЛОТО „50-30-20“ СЕКОГАШ ЌЕ ИМАТЕ ПАРИ: Ако штедењето баш и не ви успева пробајте го овој метод!

Храна, сметки, станбено прашање, школување… Ова се ставките за кои граѓаните од целиот свет трошат најмногу пари Каде и да работат, и колку и да заработуваат, луѓето треба да штедат. Освен ако не припаѓаат на тој мал процент (1%) од богатите, кои „трошат со тупаница и капа“, без да прашаат …

Повеќе »

КОГА ТОЈ ЌЕ СЕДНЕ НА ТРОНОТ, НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Чарлс одлучил дали малечкиот Арчи ќе ја понесе титулата ПРИНЦ – Меган и Хари во шок!

Во британските медиуми веќе подолго време се шпекулира дали синот на Меган Маркл и принцот Хари, малиот Арчи, ќе ја има титулата принц. Извор близок до кралското семејство тврди дека тоа воопшто не е можно, имајќи предвид дека принцот Чарлс не сака внукот да биде во редот на наследниците, туку …

Повеќе »