Tag Archives: школо

(ВИДЕО) Дека љубовта на братот и сестрата нема граници докажува и ова видео на Карина Бенет, која ги стопи и најтврдите срца!

Имено, корисничката на TikTok објавила видео од нејзините две деца, синот и ќерката како се гушкаат пред да се разделат – секое од нив отишло во својата училница бидејќи почнало училиштето. Она што беше значајно е фактот што за малечката сестра тоа бил прв училишен ден, а постариот брат ја …

Повеќе »

МЗ: Учебната година почнува со физичко присуство, апелираме родителите да се вакцинираат

Пред почетокот на новата учебна година, земјите во регионот ги соопштија одлуките наставата за учениците да се одвива со физичко присуство под јасно утврдени здравствени протоколи, за разлика од минатата година, кога во повеќето држави имаше целосно затворање на училиштата.  Надлежните се согласни дека за здравјето на учениците е приоритет, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мадона покрај во поп музиката е кралица и на хуманоста

Кралицата на поп-музиката, Мадона, неодамна повторно отпатувала за Кенија, каде заедно со нејзината непрофитна организација „Raising Malawi“ ги посетила децата во сиропиталиштето. Како што може да се види на нејзиниот Инстаграм, таа повеќе од една недела поминува со децата во сиропиталиште во Кенија. Таа претходно донирала пари за да основа …

Повеќе »

(ФОТО) Никол Кидман за корона вирусот и локдаунот: „Се стуткавме во куќата и го правевме она што ни беше кажано“

Актерката Никол Кидман зборувала отворено за влијанието на епидемијата на коронавирус врз нејзините деца и за тоа како сите го издржаа локаутот.   View this post on Instagram   A post shared by Nicole Kidman (@nicolekidman) Кидман (53) за магазинот „Glamour U.K.” изјавила дека нејзините ќерки Сандеј Роуз (12) и …

Повеќе »

(ВИДЕО) МОН преку видео ги прикажа протоколите за децата кои ќе се вратат во училниците од први октомври

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен и едноставен начин се прикажани протоколите на кои треба да се придржуваат учениците, наставниците и родителите. Видеото е веќе достапно на официјалните ФБ профили на МОН, на министерката за образование …

Повеќе »

(ФОТО) Како изгледал првиот ден во школо во време на корона во Европа

После принудниот одмор и летен распуст училиштата ширум Европа повторно се отвораат, а многу национални влади одлучија да ги враќаат учениците во училниците наместо на часови преку Интернет што се одржуваа од почетокот на пандемијата на коронавирусите. Велика Британија Основните училишта во Англија повторно се отворија на 1/ јуни, иако …

Повеќе »

ТРЕТ ОВАА ГОДИНА – Рударот од Танзанија повторно пронашол скапоцен камен вреден милиони евра

Рударот од Танзанија, кој во јуни преку ноќ стана милионер, откако продаде два скапоцени камења во вредност од 3,4 милиони долари, сега го пронајде и продаде третиот, исто така вреден милиони. Рударот Санину Лаизер го пронашол третиот скапоцен камен од танзанит во северниот дел на Танзанија а тежок 6,3 кг. …

Повеќе »

БУФОН: „Се враќам во средно школо – родителите 30. години ме ‘гњават’ поради тоа!“

ЃАНЛУИЏИ БУФОН откри во интервју на Инстаграм што ќе прави кога ќе ја заврши кариерата. Живата легенда на италијанскиот и светскиот фудбал неодамна го продолжи договорот со Јувентус и активно ќе игра фудбал до следното лето. Буфон сака да стане рекордер во Серија А по бројот на настапи, а во …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАСИЛСТВО ВО ШКОЛО – Училишен полицаец претепал ученик (11): Толку силно го треснал од подот што е чудно како детето е воопшто живо!

Полицаец од едно школо во Северна Каролина е суспендиран откако се појавила скандалозна снимка од надзорните камери. Имено, на видеото се гледа како школскиот полицаец крвнички малтретира дете. Сеуште не се знае што го навело полицаецот на такво однесување – да употреби таква сила над детето. Покрената е истрага а …

Повеќе »