Tag Archives: шампион

(ВИДЕО) Натчовечки напор: Контадор се „искачил’ на МонтЕверест

Алберто Контадор, прославениот шпански велосипедист, постави нов рекорд на „Еверестинг“, рекорд со време од седум часа, 27 минути и 20 секунди. Контадор, кој се повлече од велосипедизмот во 2017 година, постави нов рекорд на Монт Еверест на 7. јули, возејќи на ридот на Сила дел Реј во Кастилја и Леон …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Перфектниот Ѓоковиќ до 79. титула во кариерата!

Новак Ѓоковиќ ја освои својата 79-та титула во кариерата, откако во финалето на АТП Серија 500 во Дубаи го совлада Стефанос Чиципас со 6:3, 6:4. Тоа е петта титула на Ѓоковиќ во Дубаи и трета оваа сезона, по АТП Купот со Србија и Австралија опен. Ѓоковиќ оваа година има скор …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГОРДОСТ – Игор Иџе Стефановски: „Македонија првпат од нејзиното постоење има двоен европски шампион“

По вчерашните трки во Хрватска Игор Иџе Стефановски со многу гордост, а и треба, објави на неговата страна на Фејсбук: „Македонија 🇲🇰 за првпат од нејзиното постоење има двократен европски шампион во автомобилизам 🏆🏆,историски успех кој е запишан на европските тркачки патеки,погледнете во каков амбиент беше пречекан нашиот шампион во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕМА ПОДОБАР ВО ОВОЈ МОМЕНТ ВО СВЕТОТ: Титулата во Шангај за Медведев

Данил Медведев е шампион на Шангај! Рускиот тенисер во големото финале го совлада Александер Зверев со 6:4, 6:1. That trophy looks good on you @DaniilMedwed #RolexShMasters pic.twitter.com/xqzqMPW6A6 — RolexShMasters (@SH_RolexMasters) October 13, 2019 Медведев играше шестото последователно финале, освојувајќи ја својата четврта титула оваа сезона. Русинот триумфираше на Турнирот во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВИ БЛАГОДАРИМЕ ВАРДАР – Не задолживте, но срцата на искрените Македонци беа и се со ВАС!

Ги земаа медалите, трофеите, испија шампанско но пред нив е долга ноќ на славје… Ноќта во која ја задолжија Македонија е 2.јуни 2019. година. Вечер кога на Македонија по вторпат и го донесоа европското злато и покажаа дека и од мала земја како нашата може да се дојде до големи …

Повеќе »

Вардар во финале: Падна моќната Барселона!

Јунаците на Вардар загубата од 7. разлика на полувремето (16:9) ја претворија во победа од Најдобар кај Вардар беше Кристопанс со 10. погодоци… Последниот гол за Вардар го постигна Стоилов со што Вардар го однесе во финалето… Македонскиот ракометен шампион Вардар повторно во финалето на Лигата на шампионите утре ќе …

Повеќе »

(ФОТО) Нов трофеј за Вардар во СЕХА лигата!

После многу борба, во петтиот меѓусебен дуел оваа сезона, Вардар победи во финалето на СЕХА лигата. Македонските ракометари го совладаа Загреб со 26:23,иако натпреварот беше доста неизвесен и нервозен. Честитки за Вардар кој успеа да ја освои петтата титула и три пати едно по друго ја освојува титулата.

Повеќе »

(ФОТО) Роџер Федерер стана шамион на Мајами: Победа за 101. титула во кариерата!

Роџер Федерер е шампион на турнирот во Мајами.Швајцарецот вториот мастерс во сезоната го освои по четврти пат во кариерата победувајќи го, во финалето,Американецот, Џон Ишнер со 6:1, 6:4… Федерер до 28. титула на турнирите од серијата 1.000, а ги има бкупно 101, дошол рутински. Но, треба да се истакне дека …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон останува владетел на „Сузука“ – титулата се’ поблиску!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше во трката за Големата награда на Јапонија. Актуелниот шампион славеше на шест од последните седум трки на патеката „Сузука“. Британецот трката ја заврши во време од 1:27:17.062. Another commanding drive, and a giant step towards a fifth drivers' title for @LewisHamilton #JapaneseGP 🇯🇵 #F1 …

Повеќе »