Tag Archives: семки

(ВИДЕО) Посни стапчиња со семки: Нема да можете да се заситите!

Доколку сакате да направите некои грицкалки, а не знаете што, ви го донесуваме овој рецепт кој ќе ве воодушеви… Потребно е: 300 мл вода 1 лажица шеќер сусам и други семки (сончоглед, семки, лен, чиа) 50 мл масло 30 г квасец 400 – 500 г брашно 100 г маргарин Подготовка:квасецот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Листесто солено печиво: Меко како душа!

Идеално, како за појадок или ужина, така и за преубаво послужување… Ова фино солено листесто печиво ќе ги измами сите пофалби за домаќинката. Има прекрасна структура која совршено се листа. Меко како душа, а однадвор крцкаво, со златно – жолта коричка наросена со семки… Потребно е: 500 – 600 г …

Повеќе »