Tag Archives: семки

Пет намирници за здраво ниво на хемоглобинот

Бројот на црвени крвни клетки открива дали телото прима соодветни количини на кислород за да функционира правилно. Што е хемоглобин Хемоглобинот е металопротеин кој се наоѓа во црвените крвни клетки. Неговата главна улога е пренос на кислород од белите дробови до сите ткива и органи и враќање на јаглерод диоксид …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) План на исхрана на докторката Фицџералд кој стареењето ГО УСПОРУВА ЗА ТРИ ГОДИНИ!

Д-р Кара Фицџералд е водечки автор на револуционерниот труд објавен во списанието „Aging “ – открила дека исхраната богата со лиснат зеленчук, зеленчук како зелки и бобинки драматично ја намалува биолошката возраст на групата на средовечни луѓе кои учествувале во нејзината студија. Д-р Фицџералд е научник по биохемија на Институтот …

Повеќе »

Како семките на лубеницата влијаат на здравјето

Се препорачува за дијабетичари како ефикасно средство за третирање на дијабетес тип 2 Пред конзумацијата семките треба да се сварат, мелат или испечат Многу луѓе сакаат да јадат лубеница, особено во лето, кога температурите се високи и барате малку разладување. Меѓутоа, ако имате навика често да купувате, треба да имате …

Повеќе »

(ФОТО) Здрави мафини со леќа и семки

Потребно е: 150 г пченкарно брашно 150 г меко брашно 1 прашок за печиво 150 мл јогурт 20 мл сок до лимон 3 јајца 50 г путер малку сол 200 г портокалова леќа 50 г семки од тиква 50 г бадеми Подготовка:леќата малку проварете ја и иситнете во пире. Јајцата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Омилена „грицкалка“ за оние кои постат: Солени галети со семки!

Одлична грицкалка со пиво додека гледате филм или правите нешто друго во изолација… Состојки: 200 г брашно 70 мл пиво 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г истопен посен маргарин (или 50 мл масло) сол 3 лажици сусам 2 лажици семки од тиква 2 лажици ленено семе 1/2 лажичка ким …

Повеќе »

(ФОТО) Набавете сусам за да си го подобрите здравјето: Со вкусни јадења до подобрување на коските, нервниот систем и здравјето на срцето како и контрола на шеќерот

Семките од сусам се крцкави со вкусен оревест вкус. Тие често се додаваат на леб и печива или вклучени во кулинарски презентации за подобрување на визуелниот изглед. Семе од сусам е семето Sesamum indum, растение кое расте од 90. до 150. см височина. Откако на гранките ќе тпаднат цветовите, се …

Повеќе »

Ви донесуваме рецепт за леб во кој ќе можете да уживате без грижа на совест

Сакате да се храните поздраво, но животот без леб ви се чини невозможен? Дефинитивно спаѓате во повеќето луѓе кои се навикнати да конзумираат пекарски произвори на дневна база. Сепак, лебот не мора нужно да биде направен од бело брашно и да предизвика грижа на совест со секоја изедена кришка. Ви …

Повеќе »

Raw food” предизвик кој нема да можете да го одбиете

Tоплите денови пристигнаа, a со тоа и летната облека, која открива многу повеќе отколку што реално посакуваме! Но, нема потреба за паника бидејќи со добра дисциплина и волја може да направите одличен план кој ќе ја врати вашата посакувана фигура и форма. Всушност денес е полесно од било кога да …

Повеќе »

(ФОТО) Грицки кои можете да ги конзумирате без грижа на совест

Иако можеби веќе сте се потрудиле околу здравиот и нутритвен појадок и ручек, веќе е 17 часот и вие размислувате на некаква лесна ужинка. Прво што ви паѓа на памет се грицките…не одземаат време за подготовка, брзи се и лесни за конзумирање, а ќе ви ја заситат потребата нешто да …

Повеќе »