Tag Archives: Себастијан Фетел

ГН на Шпанија: Хамилтон тргнува од пол позицијата

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, денес на Големата награда на Шпанија тргнува од пол позицијата, што нему ќе му биде 74. позиција во кариерата. Во Шпанија гледавме исклучително интересни квлификации, после кои, најбрзите тројца ги раздвојуваше помалку од десетинки. Сепак, најбрз беше Луис Хамилтон, додека го следеле Валтери Ботас во …

Повеќе »

Формула 1 – Големата награда на Азербејџан: После многу несреќи и шокови, во драматичната трка славеше Луис Хамилтон

Британецот до својата прва победа оваа сезона стигна со време 1:43:44.291 час, пред Кими Раиконен од Ферари кој доцнеше 2.460 секунди зад победникот и Серхио Перез од Форс Индија со 4.024 секунди побавно време од победникот. Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон победи на Формула 1 трката што денеска се возеше …

Повеќе »

Формула 1 – Голема награда на Азербејџан: Полот за Фетел, Хамилтон покрај него

Германскиот автомобилист, Себастијан Фетел, ја освоил пол позицијата за трката за Големата награда на Азербејџан. Во првиот ред е и актуелниот светски шампион Луис Хамилтон. Возачот на Ферари остварил Q3 време од 1:43.091 и бил за 361. илјадити дел од секунда побрз од Хамилтон. Асот на Мерцедес и бранител на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Формула 1: Како Кими Раиконен го прегази својот механичар?

Германецот Себастијн Фетел (Ферари) е победник на трката за Големата награда на Бахреин, во рамки на Светското првенство на возачи во Формула 1, но тркатата ја обележал инцидентот на неговиот клупски колега, Кими Раиконен… Фетел во својата годинешна победа стасал во исто толку трки, пред двоецот на Мерцедес, Финецот, Валтери …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – ГН на Австралија: Фетел го покори „Алберт парк“, Хамилтон „само“ втор!

Новата сезона на Формула 1 донесе фантастичен старт за Фетел и Ферари. Тие триумфираа на Големата награда на Австралија во Мелбурн, Хамилтон кој ја имаше пол позицијата застана само на второто место на пиедесталот.Со тоа Фетел ја забележа 48. победа и 100. пиедестал во својата кариера. Формула 1 имаше возбудлив …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Хамилтон од „дното“ до титулата, Верстапен победи во Мексико!

Мексико донесе интересна трка во која Луис Хамилтон на крајот се радуваше на нова титула, а Макс Верстапен на нова победа. Холанѓанецот го нападна Себастијан Фетел уште во првиот свиок, дојде и до мал контакт, па Луис Хамилтон се обиде да го искористи тоа. Но и’ возачот на Мерцедес имаше …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1: Хамилтон славел, Мерцедес го освоил насловот, а Усеин Болт ги забавувал!

Луис Хамилтон е победник на трката за Големата награда на САД, Светското првенство на Формула 1 возена на патеката во Остин, второто место го зазел Себастијан Фетел (Ферари) додека трет бил Финецот, Кими Раиконен (Ферари). RACE REPORT: @LewisHamilton wins in Austin as Vettel keeps title hopes alive >> https://t.co/f33sRAqoTo #USGP …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА 1: Хамилтон победник на „Сузука“ за Ферари продолжуваат проблемите

Луис Хамилтон победи на ГН на Јапонија, и со тоа креираше 59. бодови предност на врвот во генералниот пласман откако Себастијан Фетел доживеа нов пех Проблемите на Ферари од Сингапур и Малезија продолжија и во Сузука, па Себастијан Фетел доживеа нов пех и мораше да се откаже по само неколку …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сингапур: Победа за Хамилтон, катастрофа за Ферари

Луис Хамилтон не можеше да посака подобра трка во Сингапур. Британецот победи а неговиот конкурент за титулата, Себастијан Фетел не ја заврши трката Мерцедес цел викенд заостануваше зад Ред Бул, а по вчерашните кавлификации и зад Ферари, па на Луис Хамилтон му требаше чудо за да стигне до победа. Британецот …

Повеќе »