Tag Archives: Себастијан Фетел

(ВИДЕО) Фетел го обвинува Хамилтон за несреќата во Монца!

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, го обвини Луис Хамилтон од Мерцедес, за сударот во Монца, во Формула 1, за Големата награда на Италија. Хамилтон денеска победи во Монца, а на самиот старт го преминал Фетел во кривина. Фетел го закачил Хамилтон, болидите се судриле, а Ферари се сврте на патеката …

Повеќе »

(ФОТО) Голема награда на Белгија: Кими пред Хамилтон на вториот тренинг

Возачот на Ферари, Кими Раиконен, беше најбрз на вториот тренинг пред Големата награда на Белгија на патеката Спа Франкошамп. Оваа патека е омилена на Кими, бидејќи на неа победил четири пати. По првиот тренинг на која најбрз бил Себастијан Фетел, работите се сменија во вториот, но Ферари повторно беше најдобар. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон неприкосновен на „Хунгароринг“

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше на Големата награда на Унгарија, 12.тата трка на годинешното првенство во Формула 1. Британецот дојде до петтата победа оваа сезона, а шестата рекордна на “Хунгароринг” пред Себастијан Фетел во Ферари. На нив им се придружи и неговиот тимски колега Кими Раиконен. LAP 70/70: END …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1: Фетел со кикс на кариерата му го препуштил првото место на Хамилтон!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, победи на трката на ГН на Германија во Хокенхајм и го презема првото место во генералниот пласман од Себастијан Фетел. The clouds threatened to rain on his parade But there was a silver lining for @LewisHamilton in Germany 🏆#GermanGP 🇩🇪 #F1 pic.twitter.com/TFIxZNzPCI — Formula 1 …

Повеќе »

Во Германија пол позиција за Фетел

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, беше најбрз на денешните квалификации за Големата награда на Германија. Фетел постави рекорд на патеката „Хокенхајм“ и извозе круг за 1:11,212 минути, а беше за две десетинки побрз од Валери Ботас од Мерцедес и за 0,335 секунди од клупскиот колега Кими Раиконен. Toj ќе стартува …

Повеќе »

(ФОТО) Совршена трка на Силверстон, Фетел победник!

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел е победник на трката за Големата награда на Велика Британија во Силверстоун. За прв пат од 2013. година, Мерцедес не беше прв кој ја премина патеката. Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, славеше во Силверстоун. Второто место му припадна на Луис Хамилтон, кој по стартот на …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Ферстапен со победа на домашниот терен на Ред Бул,крах за Мерцедес!

Макс Ферстапен со Ред Бул ја освои деветтата трка во Формула 1, ГН на Австрија на патеката на „Ред Бул“. На домашен терен на тимот, Холанѓанецот не им остави шанси на своите конкуренти и го освои трофејот. Втор беше Кими Раиконен со Ферари и доцнење од +1,504 секунди а трет, …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Франција е на Хамилтон!

Победник на неделната трка за Големата награда на Франција е возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон. Хамилтон на Големата награда на Франција дојде до третата победа во сезоната а 65. во кариерата и повторно ќе го преземе водечкото место во генералниот пласман. BREAKING: @LewisHamilton wins the #FrenchGP and retakes the lead …

Повеќе »

За Фетел пол позиција и рекорд на патеката во Канада

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, ќе стартува од првото место на трката за Големата награда на Канада на патеката „Жил Вилнев“, откако бил најбрз во квалификациите кои се возеа синоќа, сабота. Фетел поставил и рекорд на патеката откако извозел најбрз круг во време од 1:10.764, додека втор бил возачот на …

Повеќе »