Tag Archives: Себастијан Фетел

(ВИДЕО) Формула 1 – Големата награда на Австралија: Фетел и Ботас се заканувале но пол позиција за Луис Хамилтон!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ја осови пол позицијата на првата трка на сезоната за Големата награда на Австралија, пред тимскиот колега Балтери Ботас. Актуелниот светски шампион најбрзиот круг го извел во време од 1:20.486 и така ја потврдил континуираната доминација од претходните тренинзи.Тој ова време го одвезол во последниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Формула 1 – Подготвен за предизвикот: Хамилтон најбрз на тренинзите

Актуелниот шампион на Формула 1, Луис Хамилтон,бил најбрз на тренинзите на Алберт Парк во пресрет на првата трка во сезоната – Големата награда на Австралија. Британецот покажал дека е потполно подготвен за предизвикот кој го носи новата сезона. Возачот на Мерцедес имал најдобро време на двата тренинзи. На првиот возел …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГН на Бразил:Нова пол позиција за Хамилтон, Фетел ќе стартува втор!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред денешната трка за ГН на Бразил, која е претпоследна во оваа сезона во Формула 1 шампионатот. QUALIFYING CLASSIFICATION: Career pole No. 82 for @LewisHamilton #BrazilGP 🇧🇷 #F1 pic.twitter.com/7h0gn11aic — Formula 1 (@F1) November 10, 2018 Британецот до 10. пол позиција оваа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Спектакл на Ред Бул во Мексико: Пол позиција за Рикардо

Пред денешната, неделна, трка за Големата награда на Мексико,во Формула 1, гледавме одлични квалификации, а возачите на Ред Бул, доминираа на патеката. Here’s how the top three reacted after a pulsating qualifying session >> https://t.co/KGouGNRyDF #MexicoGP 🇲🇽 #F1 pic.twitter.com/0se08SD5oD — Formula 1 (@F1) October 27, 2018 Пол позицијата ја освои …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кими „го прекина постот“: Хамилтон и Фетел ја продолжуваат битката за титулата!

Возачот на ферари, Кими Раиконен, триумфираше на Големата награда на Соединетите Американски држави и така се најде на највисокото скалило на победничкото постоље во Формула 1 – првпат после 113. трки а 21. пат во кариерата. Kimi on the top step… …@ScuderiaFerrari down below, belting out the Italian national anthem …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1 – Остин: Дожд и Хамилтон, Ферари „слаб“

На вториот тренинг на Луис Хамилтон му било доволно да извози само еден круг за да направи разлика поголема од една секунда во однос на Пјер Гаси од Торо Росо кој го имал второто време на тренингот. Трет бил Макс Ферстапен од Ред Бул. ферари имал лош тренинг. И’ Себастијан …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон останува владетел на „Сузука“ – титулата се’ поблиску!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше во трката за Големата награда на Јапонија. Актуелниот шампион славеше на шест од последните седум трки на патеката „Сузука“. Британецот трката ја заврши во време од 1:27:17.062. Another commanding drive, and a giant step towards a fifth drivers' title for @LewisHamilton #JapaneseGP 🇯🇵 #F1 …

Повеќе »

ГН на Јапонија: 80. пол позиција за Хамилтон – фетел сам се „уништил“!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, во квалификациите пред Големата награда на Јапонија ја освоил пол позицијата, осма во сезоната, 80. во кариерата, со време од 1:27.760. Неговиот тимски колега, Валтери Ботас, го зазел второто место за 0.299 секунди заостаток, додека на третата позиција се пласирал Макс Ферстапен со заостанување од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Раиконен најбрз на вториот тренинг, Фетел го закачил ѕидот

Возачот на ферари, во петокот, остварил најбрзо време на вториот слободен тренинг пред Големата награда на Сингапур, која се вози во недела. Раиконен на вториот тренинг постигнал најбрзо време од 1:38.699, додека 11. илјадитинки поспор бил актуелниот светски првак, Британецот Луис Хамилтон во Мерцедес. Следеле возачите на Ред Бул, Макс …

Повеќе »