Tag Archives: Себастијан Фетел

(ВИДЕО+ФОТО) Одлична стратегија на Мерцедес: Хамилтон повторно се врати на тронот

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, го освои унгарското Гран-при, 12-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Британецот го оствари својот осми триумф оваа сезона, втор во последните четири трки. Исто така, тоа беше седма победа на Хамилтон во Унгарија. Луис дојде на Хунгароринг дојде до својата 81-та победа во …

Повеќе »

Трка на деценијата и катастрофа на Мерцедес во Хокенхајм!

Макс Ферстапен, возачот на Ред Бул, го освои првото место на Големата награда на германија во Хокенхајм, во трката з акоја ќе се зборува со години… SEVENTH HEAVEN 🏆 Career win number seven in F1 for @Max33Verstappen #F1 #GermanGP 🇩🇪 pic.twitter.com/du63yuu8U3 — Formula 1 (@F1) July 28, 2019 По втор …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Макс Ферстапен го истурка Леклер за нов триумф во Австрија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен победи на Големата награда на Австрија, деветата трка на годинешниот шампионат на Формула 1. Младиот Холанѓанин славел на „Ред Бул рингот“ откако од патеката три круга пред крај во борбата за водство, во третата кривина го истурка Шарл Леклер во Ферари. Монегашанинот водел во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Контроверзна трка на ГН на Канада: Фетел мина прв низ целта но Хамилтон славеше!

Возачот на ферари, Себастијан фетел прв мина низ целта на ГН во Канада, седмата трка на годинешното првенство на Формула 1, но поради казната која му е изречена на германецот, победата му припаднала на бранителот на насловот Луис Хамилтон…Стјуардите после завршувањето на трката на фетел му доделила уште два казнени …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон излезе најдобар коцкар во Монте Карло

Луис Хамилтон ја оствари четвртата победа оваа сезона, инаку 77. во кариерата, на многу интересната Голема награда на Монако во Монте Карло… Стартот не донесе големи возбуди, Верстапен го нападна Ботас, но некарактеристично за него се повлече пред првата кривина. Од водечките единствено Даниел Рикардо напредуваше и на почетокот го …

Повеќе »

(ФОТО) Во Баку пол позиција за Ботас: Мерцедес повторно со 1 – 2

Во последниот круг на квалификациите Валтери Ботас успеа да ја освои пол позицијата во Баку, за Големата награда на Азербејџан. Фаворизираниот Макс Ферстапен не излезе кога и другите уште еднаш да си ја „проба среќата“ па мораше да се задоволи со четвртата позиција за старт. Мерцедес повторно со 1 – …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон во првата кривина го престигнал Ботас и победил во Кина – Циркус во Ферари

Британецот Луис Хамилтон е победник на Големата награда на Кина која се овзела утрово во Шангај. Wins the landmark 1000th F1 race Victory for the second Grand Prix in a row Goes to the top of the championship standings Not a bad Sunday for @LewisHamilton #ChineseGP 🇨🇳 #Race1000 pic.twitter.com/84Roskji6q — …

Повеќе »

На Леклер прва пол позиција во кариерата

Возачот на ферари, Шарл Леклер, ја освоил првата пол позиција во кариерата, откако бил најдобар на квалификациите пред втората трка на сезоната на Формула 1, Големата награда на Бахреин. Доминацијата на Скудеријата на званичниот тренинг ја дополнил Себастијан Фетел, кој ќе тргне до второто место. Третата поозиција на стартот му …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Проклетстово на пол позицијата продолжува: Ботас го зазеде тронот на стартот на новата сезона на Формула 1

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, победи во првата трка на годинешниот шампионат на Формула 1 за Големата награда на Австралија во Мелбурн. Ботас веднаш на стартот го обиколил тимскиот колега Луис Хамилтон и водел од почетокот се до крајот и ја остварил четвртата победа во кариерата, и покажал дека „проклетството“ …

Повеќе »