Tag Archives: Себастијан Фетел

Формула 1 – Ферари има нов возач

КАРЛОС САИНЗ ЈР. потпишал договор за Ферари и во славниот тим ќе настапува од 2021 година. Саинз на тој начин ќе му се придружи на Чарлс Леклерк во Ферари, откако беше објавено пред два дена дека италијанскиот тим и четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел се разделуваат на крајот на сезоната. …

Повеќе »

По веста за заминувањето Леклер му се заблагодарил на Фетел

Веќе е познато дека Себастијан Фетел на крајот на сезоната си заминува од „Ферари“. Шарл Леклер ќе добие нов партнер во италијанскиот тим. И’ покрај тоа што Леклер и Фетел имале многу недоразбирања во текот на минатата сезона момчето од Монако веднаш му се заблагодарило на Германецот. „Ми беше голема …

Повеќе »

Фетел го напуштa Ферари на крајот на годината!?

Фетел вози за Ферари од 2015. година и неговиот тековен договор важи до крајот на 2020 година. Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел ќе го напушти тимот на крајот на сезоната 2020 година. Како што објави „Билд“ Германецот решил да не го обновува договорот со „Скудерија“. Како што претходно беше објавено, …

Повеќе »

ФОРМУЛА 1: Се подготвува спектакуларен трансфер за Луис Хамилтон?

ФЕРАРИ тргнува по најдобриот возач на денешницата, Луис Хамилтон. Тоа го открил Матиа Биното, шефот на екипата на Ферари. Биното порачал дека во италиајнската екипа се пресреќни што можат да го доведат Хамилтон за сезоната 2021. „Луис е неверојатен возач, фантастичен е и фактот дека во 2021. година станува слободен …

Повеќе »

Ботас во Остин тргнува од пол позиција

Пол позицијата пред неделната трка за Големата награда на Соединетите држави ја освои возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Во интересни квалификации пред неделната трка за Големата награда на САД која се вози во Остин, најбрз беше возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Ботас го извези најбрзиот круг со 1:32.029, поставувајќи нов …

Повеќе »

(ФОТО) На Ферстапен му е одземена пол позицијата – ќе стартува од четвртото место!

Холанѓанинот Макс ферстапен оствари најбрзо време во квалификациите на Големата награда на Мексико, но денеска, недела, ќе стартува, од четвртата позиција. Имено, дирекцијата на трката одлучила возачот на Ред Бул да го казни со три позиции поради игнорирање на жолтите знаменца во својот последен круг во Q3. REVISED STARTING GRID: …

Повеќе »

ФОРМУЛА 1 – „Сузука“ за Ботас: Мерцедес за историја

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на Големата награда на Јапонија, 17-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1, каде германскиот тим ја обезбеди титулата во конкуренцијата на конструктори. Финецот на легендарната Сузука ја забележа својата трета победа сезонава и шеста во кариерата, пред Себастијан Фетел во Ферари. На третата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Одлична стратегија на Мерцедес: Хамилтон повторно се врати на тронот

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, го освои унгарското Гран-при, 12-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Британецот го оствари својот осми триумф оваа сезона, втор во последните четири трки. Исто така, тоа беше седма победа на Хамилтон во Унгарија. Луис дојде на Хунгароринг дојде до својата 81-та победа во …

Повеќе »

Трка на деценијата и катастрофа на Мерцедес во Хокенхајм!

Макс Ферстапен, возачот на Ред Бул, го освои првото место на Големата награда на германија во Хокенхајм, во трката з акоја ќе се зборува со години… SEVENTH HEAVEN 🏆 Career win number seven in F1 for @Max33Verstappen #F1 #GermanGP 🇩🇪 pic.twitter.com/du63yuu8U3 — Formula 1 (@F1) July 28, 2019 По втор …

Повеќе »