Tag Archives: сара климоска

(ВИДЕО) Актерите од „Врба“ во „Еден на еден“: Рапување, анегдоти, балет – едно друго лице на глумата!

Хит филмот „Врба“ на Милчо Манчевски не ги полни само кино салите туку уште еднаш побуди интерес за македонските актери… Оваа недела, во „Еден на Еден“ гостуваат четири актери од хит-филмот „Врба“ на Милчо Манчевски: Сара Климоска, Никола Ристески, Наталија Теодосиева и Благоја Чоревски – Чоре. Сара и Никола, освен …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Почна снимањето на новиот филм „Врба“ на Манчевски: „Важно е делото да те допре, да те расплаче, насмее или налути“

Во Крушевица за потребите на снимањето изградени се два филмски сета, со автентични сценографски решенија во духот на времето, кое режисерот сака да го долови во филмот, а во Штавица ќе се користат веќе постоечки ресурси со дополнително преуредување. Во близина на прилепското село Крушевица започна со снимање „Врба“, шестиот …

Повеќе »

„Види ја ти неа“ во официјалната програма на фестивалот во Клермон – Феран

После селекцијата во Интернационалната компетиција на Филмскиот Фестивал во Санденс, кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски влезе во официјалната програма на најпрестижниот фестивал на светско ниво посветен на краткиот филм кој веќе четириесет години се одржува во Клермон – Феран во Франција, кој е …

Повеќе »