Tag Archives: салати

Шест супер салати со јајца од Велигден

Ако ви останале варени велигденски јајца, можете да ги користите како основа за некои од одличните оброк салата. Салатите со јајца се како нарачани за периодот по Велигден – тие се хранливи и можат да го покријат секој оброк, а ќе користите варени јајца, кои веројатно ги имате и вишок. …

Повеќе »

Тибетантски лекар изненаден од големиот број на пациенти со рак: Советува како да не се разболиме и останеме здрави!

Според него луѓето акумулираат многу „студенило“ од салати… На покана на Центарот за алтернативна медицина на Ели Логинова, познат хомеопатски и биоенергетски терапевт во Бугарија, во Софија пристигнал тибетантскиот лекар Сакаи Гиалзен.Тој е доцент на Медицинскиот колеџ под покровителство на Далај Лама. Седиштето е во индискиот град Џасала во подножјето …

Повеќе »

(Рецепт) ХУМУСОТ НЕ Е САМО МОДА – Оваа житарка ги обновува клетките на ДНК и спречува настанување на клетки на тумор!

Вметнете ги во вашата исхрана, но не претерувајте Многу претходни студии покажале дека храната што содржи фолити и лигнани е добра во спречувањето на карцином, односно намалување на ризикот од тумори особено на дебелото црево, дојка и простата, а леблебии и хумус (содржи леблебии) се многу богати со нив, тврди …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) 17. рецепти за салати, предјадења, солени куглофи: Велигден нека биде по ваш вкус!

Празниците се секогаш можност да пробаме нешто ново. Обично „ги празниме“ продавниците за да нешто не ни притреба…Поради тоа, бидејќи сигурно дома имате од се по малку, ви донесуваме рецепти за салати, предјадења кои можат да се претворат во главен оброк… 17.Куглоф од мелено месо и шпагети Состојки: 350 гр …

Повеќе »

(ФОТО) 33.Посни рецепти за јадења, салати, десерти, баклави… доколку ви требаат идеи за Велигденските пости

Колку и да сме подготвени за Велигденските пости, и воопшто за период кога постиме секогаш ни треба идеја плус за разбивање на монотонијата… Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте …

Повеќе »

(ФОТО) Наши предлози за 25. ноговодишни рецепти за кифли, погачи, салати, торти и колачи

Со цел да ви го олесниме новогодишното мени, но и она за празничните денови, донесуваме наш избор од рецептите на македонските домаќинки споделени на moirecepti.mk Кифлички Кифли Планински очи – рецепт од solaris Состојки два свежи квасци килограм брашно три јајца три филџани масло три лажичиња шеќер три лажичиња сол …

Повеќе »

(ФОТО) 23. Посни рецепти за јадења, салати, десерти… доколку сте одлучиле да постите за Голема Богородица!

Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте маргарин, рендан кашкавал, сол и црн пипер. Изладете па правете топчиња и во секоја ставајте по една маслинка без коска. Обликувајте ги топчињата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) 31. рецепт за салати, предјадења, колачи, торти: Велигден нека биде по ваш вкус!

Празниците се секогаш можност да пробаме нешто ново. Обично „ги празниме“ продавниците за да нешто не ни притреба…Поради тоа, бидејќи сигурно дома имате од се по малку, ви донесуваме рецепти за салати, предјадења кои можат да се претворат во главен оброк и секако десерти – непечени, печени…ефтини, едноставни… 17.Куглоф од …

Повеќе »

Тибетантски лекар изненаден од големиот број на пациенти со рак: Советува како да не се разболиме и останеме здрави!

Според него луѓето акумулираат многу „студенило“ од салати… На покана на Центарот за алтернативна медицина на Ели Логинова, познат хомеопатски и биоенергетски терапевт во Бугарија, во Софија пристигнал тибетантскиот лекар Сакаи Гиалзен.Тој е доцент на Медицинскиот колеџ под покровителство на Далај Лама. Седиштето е во индискиот град Џасала во подножјето …

Повеќе »