Tag Archives: салата

Овие шест намирници се отров за организмот!

Дали знаевте дека одредени намирници можат да предизвикаат вистинска катастрофа во организмот Зачувајте го вашето здравје и отстранете ги од менито намирниците што можеби ви се допаѓаат, но се опасни за вашето тело. Погледнете кои се тие што можат да доведат до неплодност или срцеви заболувања. 1. Пилешки крокети и …

Повеќе »

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Не гладувајте туку консумирајте избалансирана вечера: Еве за кои намирници треба да се определите!

Вечерниот оброк не е грев, но мора да биде лесен и да дава доволно енергија Според советите на нутриционистите, сосема е погрешно да се изостави вечерата. Сепак, таа мора да биде добро избалансирана, составена од храна која лесно се вари, содржи малку калории и му обезбедува на организмот доволно енергија …

Повеќе »

ГИ ЗАЈАКНУВА КОСКИТЕ, ГО СПАСУВА СРЦЕТО, ГИ ШТИТИ ОЧИТЕ: Еве зошто во исхраната никогаш не е доста спанаќ!

Спанаќот е намирница што лесно може да се примени на различни начини во кујните и од многу начини е корисна за здравјето. Богат е со витамини А, Ц и К, натриум, калциум, магнезиум, фолна киселина и железо, а покрај тоа содржи и растителни влакна важни за варењето и здравјето на …

Повеќе »

Оброк салата со пилешко

Пилешко за салата/оброк кој лесно се подготвува Состојки: – 200 гр пилешко бело месо – 3 домати – 1 пиперка – 1/2 кромид – 1 лажичка сос од домати – 1/3 лажиче чили во прав – 1/2 чаша рендано полу-тврдо сирење по ваш избор – маслиново масло – зелена салата …

Повеќе »

Зошто треба ПРАЗОТ да го вметнеме во исхраната? Бил ценет и во СТАР ЕГИПЕТ!

Се одгледува повеќе од 3000 години. Празот е од семејството на кромид, но неговиот вкус е многу посладок. Потекнува од Медитеранот. Според нутриционистите, тоа е вистинско богатство за нашето здравје и треба да го јадеме што почесто. Тој бил ценет во времето на античките Египќани, Грци и Римјани. Што содржи? …

Повеќе »

(Рецепт) Јадење кое отвора апетит: Крем салата од печени пиперки!

Неодолив вкус, салата која се јаде и отвора апетит. Со месо на било кој начин или меки печени компирчиња е одлична… Состојки: 6 – 7 печени пиперки 100 г мајонез 200 г кисела павлака 1 чен лук малку сечкан магдонос 2 – 3 лажици оцет од јаболки (може и лимон …

Повеќе »

СОВЕТИ ПРИ КУПУВАЊЕ – Бабите знаат дали зеленчукот е свеж: Морковите се ГРЕБАТ, зелката се слуша, еве што да правите со гравот!

На пазарот треба да се користат сите пет сетила, затоа што зеленчукот мора да се види, мириса, вкуси, допира, но и да се слуша. Првото правило е дека на пазарот треба да се концентрирате на она што е на тезгите. Бојата е првиот знак дека зеленчукот е свеж. Модриот патлиџан …

Повеќе »

(ФОТО) Брза и здрава салата со сардини и зеленчук

Состојки: 1/8 помала главичка зелка 1 стандардна конзерва сардини 1 лажичка рен 1 лажица мајонез 1 кисела краставичка 1 патлиџан семки по избор – испечени – семки од тиква, сончоглед сол, црн пипер оцет од јаболко магдонос, целер Подготовка:ситно исечкајте ја зелката, ставете сол и црн пипер по вкус. Додајте …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шарена освежувачка салата со макарони

Кога еднаш ќе го пробате овој специјалитет на баба ќе посакате да го јадете секој ден. Потребно е: 300 г варени макарони 100 г мајонез 1 лажичка сенф 2 лажици кисела павлака 100 г варен грашок 2 варени моркови, сечкани на коцки 2 кисели краставички, сечкани на коцки 200 г …

Повеќе »